Co dělá vzdělaného člověka skutečně vzdělaným?

Je to IQ, nebo v tom je více? Jaké aspekty splňuje tato charakteristika člověka?

Odpovědi
Mr. Ventz

Tak zajedno, IQ je zastaralý pojem a testy jsou dávno vyvrácené, přestože jsou lidé strašlivě tvrdohlaví a stále jej používají. Někde jsem četl, že IQ testy byly stvořeny aby se potenciální vojáci mohli rychleji a efektivněji zařadit do vojenské pozice, pro kterou měli největší vlohy. Známkou vysokého IQ je strategické plánování, matematická mysl a schopnost řešit problémy efektivně a rychle. Známkou nízkého IQ je nezájem o informace vyšší třídy, podvolnost a ochota plnit úkoly, kterým nebylo plně porozuměno.

Není to o tom, zda-li jsi vzdělaný, to ani omylem.
Známkou vzdělanosti dnes už není ani vysokoškolský titul. Zajedno se rozdávají protekčně, zadruhé jde neustále o tu samou absurditu, jako na střední: Dostanu papír za to, že se pro dnešek nazpamět naučím nějaké žádoucí informace. Ale pak jsou schopní napsat slova jako „vípověď“, nebo „zamněstnanec“ (osobní zkušenost s vysokoškolačkou).

Vzdělaným člověkem bude takový jedinec, na kterém se podepsal právě způsob získávání informací, než ty informace jako takové. Vzdělaný člověk se nikdy nepřestává učit. Cokoliv je schopen vysvětlit i úplnému hlupákovi. A hlavně by se nikdy neměl zaseknout na jednom jediném úhlu pohledu; například vysvětlit co udělal Hitler špatně umí každej, ale uvědomit si, co všechno k tomu udělal dobře umí jen vzdělaný člověk.
Mít obzor rozšířen mimo konvenční vzdělávací požadavky.
Dle mého názoru

da ny

Celkem se shoduji s WIKI:
„Vzdělání je souhrn znalostí, dovedností a schopností, které lidé získávají prostřednictvím vzdělávání, výuky a studia.
V češtině je pojem vzdělání užíván i v užším významu jako formálně uznané výsledky vzdělávání nebo učení (stupeň vzdělání[1] popřípadě kvalifikace uvedená v Národní soustavě kvalifikací).
Původ slova vzdělání – „edukace“ odkrývá 1 teorii její funkce: latinské slovo educare pochází z kořenů znamenajících „vedení ven“ nebo „vedení vpřed“ s možnými implikacemi vývoje vrozených schopností a rozšíření horizontů. “

Kelt

Tradovalo se na školách toto: Student ví všechno, asistent ví, co je v knihách, docent ví, kde jsou knihy a profesor ví, kde je docent. Například Albert Einstein nevěděl přepočet metrů na stopy. A řekl, že si nepotřebuje zatěžovat hlavu tím, co může během minuty najít v tabulkách.

Rokio

Vzdělaný člověk má podle mě alespoň titul bakalář, umí minimálně dva cizí jazyky, má všeobecný přehled, dobře rozumí svému oboru a ovládá pravopis i etiketu.

zjentek

No především NESMÍ mít strach, že je blbec. Pak na to má. Ovšem třeba já mám z těchto sebou si později jistých lidí tak trošičku i strach. Víte, totiž kdyby oni jaksi překročili tu pověstnou, velmi tenkou hranici mezi důvěrou, společností jim svěřenou a vlastní nenasytností, vzhledem k existenci zákona by pak na ně při jejich případném pošlapávání lidských práv bohužel nebyly vůbec žádné patrony!

Kepler

Jisté iQ je skutečně nutné, aby ten člověk vůbec pochopil o čem je v učivu řeč. Jeden můj učitel mi řekl, že účelem vzdělání není vstřebání obrovského množství učiva, ale vědět, kde potřebné informace najít. To vlastně znamená „mít přehled“.