FlAsh_7

Čím nahradit v řeči sprostá slova? Jak si jinak verbálně ulevit?

Nejlepší odpověď
Gonfaloniér

Vymysli si vlastní slova, která budeš používat, když se ti bude chtít klít.
Ve skutečnosti je to jen o zvyku, můžeš používat i ne tak sprostá slova jako: Sakra, k čertu, herdek, heršvec atd. Namísto velmi vulgárních slov můžeš používat tady tato, která tak vulgární nejsou. A to i ve chvíli, kdy by sis nezbytně „potřeboval“ pořádně slovně ulevit.
Je to totiž o zvyku, někteří mluví i v běžné mluvě jako dlaždiči – ze zvyku. Někteří tak mluví, jen když si „potřebují“ pořádně zanadávat (když jsou fakt naštvaní), jiní používají mírná slova, i když jsou naštavní a někteří nenadávají vůbec (těch moc není).
Někdy stačí se jen nadechnout, v duchu počítat, dokud se nezklidním, zameditovat si právě když jsem naštavý – a sklidnit se. Pak ti dojde, že většina toho, co nám dělá starosti jsou nedůležité věci a jen my jim přikládáme tu (aktuální) důležitost. Je to jen o přístupu člověka. Třeba se umět ovládat a kdyby přece se nám těch negativních emocí na nás nahromadilo moc, tak alespoň ten jazyk držet na uzdě.
Nadávky – ty velmi vulgární – se mi vůbec nelíbí, obzvlášť u dívek. Je to hnus. Něco, co do civilizované společnosti nepatří ani nikde jinde.

Další odpovědi
annas

Pokud použije v soukromí „ostřejší“ slovo, nevadí to. Často přináší úlevu od stresu, bolestí, způsobuje , určité uvolnění atd. Obvklé je to u choleriků, občas i u sangviniků, kteří se projevují navenek a za chvíli jsou v klidu.

Jenže sprostá slova by se neměla používat jako výraz agrese ve vztahu k druhým. To už jsou urážky.

Kdysi byla sprostá slova hříšná, tudií se používala zástupná – kurník, houby, do prkénka.

V psaném projevu není vhodné používat ani „zástupné hlásky“, protože každý pochopí, že např. náhrada r v e v ve slově označující zadní část těla, je stále vulgarismus. Svědčí o způsobu myšlení, které je "vulgární a nezastře je změna hlásky. .

každý se občas potřebuje uvolnit, i když ne každý potřebuje užívat sprostá slova. byť jde o rozčilení.

zjentek

Kurwa netuším.

paul1

No já občas nadávám a manželce to dost vadí. Tak jsem si některé slova přeložil pomocí překladače (opravdu se to dá a ta slova tam ve slovní zásobě jsou). Takže
namísto „Kua práce“ povím "pýtá d travai. Není to to ono, ale mám klid.

elkon

Nauč se ovládat a nemusíš takto uvažovat. Jinak můžeš mluvit na veřejnosti a jinak v soukromí, je-li to potřeba. Je to snadné.

nyjono

Někdy stačí jen naznačit. Třeba jednu slabiku 😁

Pepa25

Nikdy* jsem nemluvil sprostě, ulevuji si „kurník holubník šopa“ případně dodávám další stavby či vybavení domácnosti a než to dořeknu, tak většinou vychladnu 😉

  • jak jsem starší, tak už nějaká vulgární slova znám, třeba od prezidenta, už mi i něco uklouzlo, ale pořád jsem přesvědčený, že mluvím výrazně podprůměrně sprostě

Rokio

annas: Promiň, ale nemyslela si choleriky místo sangviniků.

annas

Rokio, děkuji. Cholerik je výbušný, ale i sangvinik reaguje vzrušeně, ale chvilkově.