zvonisek

Změnilo se něco, nebo co tím vyřešilo?

Zítra si připomeneme 50 let od samoupálení Jana Palacha, pote dalších. Je to pro vás významný den?
Změnilo se něco zásadního?
Nepřijde vám to jako zbytečná smrt?

Nejlepší odpověď
dudu

To se snad ptá pohádkový Honza odkudsi z pece?

Další odpovědi
Palpatine

No jeho smrt byla především symbolem, který měl národ probudit a přimět k tomu se nějak bránit. Ano byl to mladý kluk, který mohl mít budoucnost a určitě je ho škoda. Ale říci, že se zas nic zásadního poté nedělo je blbost. Vždyt i hned proběhl tzv. Palachův týden. To samo o sobě je důkazem, že jeho smrt zbytečná nebyla. A taky bych řekl, že se zde změnilo mnoho věcí a dnešní doba je s tamtou nesrovnatelná.

zjentek

Mno… je fakt… já měl kdysi problém s hlavou, ale přežil jsem to, narozdíl. Myslím, že jsem na tom mnohem hůř, nežli. Právě proto, že jsem to přežil. A nic. Nobody care, žádná sláva. Zkrátka nic se nezměnilo, nevyřešilo, nikomu, včetně mě.

To jen tak pro příklad. ;)

orestez

Kryšpíne nestraš. Jím!

orestez

Kdyby zde neodpověděl páprda kterého zrovna nemusím, odpověděl bych. Zatím ale palcuju Zjentka. Hele vole každej mladej je blbej a chce voke umřít. Vole jako za něco, ať je to za udávání, za nějaký ideál, za změnu a v tom telecím věku je ti emocionální protest, vole, tak chce si zkusit umřít. Vole já poslouchal rádio bole a tam, no hnus. Oni ho politizují, zneužívají voe prostě bands. Přitom měl problém sám se sebou. Vole každý to ví! Byla zima, měl stresy, dospíval. Honil páč byl ošklivej pro holky. Vždyť to se vole samo nabízí. Najít si nějaký konečný cíl a ten promítnout do společnosti, do dění. Smrt. Když umřu, vyřeším to.

No, takhle se mluví ve škole v Brně. Samé vole. Jen říďa hovoří spisovně.
Vole fakt jo, buď byl zamilovanej, protože rodiče ho měli rádi, nebo nevěděl co se sebou. Změnil něco, něčí život? Možná bláznů kteří stříleli do vrátného, protože byl komunista. To není normální! Někomu sahat na život, Zvoníšku, dovede to někdo pochopit? Zabít běžného člověka kterého nemáte rádi a proto že vešel do výhod s Červenou knížkou? Sehnat zbraně a zastřelit nějakého borca vo kterým si myslím, že je komunista kterej dělá zlo? To vole.
Já neříkám, že jsem nechtěl v jeho věku umřít, zabít se. Hřbitovy vole jsou plný takových. Vole nešťastná láska, pocit osamělosti, ctít ideály neznámé svobody lidí, ti to cítí jinak. Chodí do práce, živoří, stáli fronty na hovězí, na pomeranče. Jasně, je zde, tedy byl zde kluk Jarda Hutka kterýho komanči vole vytlačili. Neříkám, že nic neuměl. Ale tak s námi i s našimi rodiči kteří v tu dobu žili, samej Stalin, Brežněv, prostě se tomu přizpůsobili. A hodně lidí prásklo Knížkou vo stůl. Konkrétně po roce 1968. Ví snad někdo, jak byli tito lidi šikanovaní, v práci náboráři, kolegy? Až museli odejít. Kolik rektorů muselo kvůli své křesťanské víře odejít z Karlovy Univerzity? Strejda Karel Kořínek (vedl sbor Křesťanské sbory) přehazoval kosti na jatkách. Prostě v tom byli všichni, v tom režimu. Nejhorší co vede národ, jsou ozbrojené síly, VB, státní policie a jejich konfidenti. Ale střílením nebo samovraždou prostě tyto lidi nezměníme! Oni jsou takoví.
_____________­_____________
Žádné slovo není urážkou. Jen náhledem, jak se mluví a jak jsem to promítl.

zjentek

No já když přečet otázku, taky mě napadla JASNÁ ODPOVĚĎ. Jenže- pak jsem se ZAMYSLEL a řekl jsem- zjentku, vyjádři to stručně věcně, zvoníšek je ještě mladá, tak to nezdramatizuj. Chápeš, ta hlava, ta hlava… to ale Palacha netrápí!

zjentek

Jo a ještě chci dodat, že prostě, zkrátka škrtl sirkou a s tímhle neměl komunismus co dělat! Nevím, proč plést hrušky s jabkama. Víme, co se dělo 11. září na Manhattanu? To byl ohýnek! Tomu hořící Václavák NEMŮŽE KONKUROVAT! A myslí snad JEŠTĚ DNES NĚKDO, že Manhattan ohýnek snad měl něco společnýho s terorismem??? Nenechme se vysmát… a taky tam ty pochodně stavěli v šedesátymosmým… takže bacha- neplést ovoce, věci jsou někdy jinak, než se slepým zdají..