Voltaire

Žijeme v době, kdy zájmové skupiny volají po svých právech. Proč se neakcentují tolik povinnosti s nimi spojené?

Pokud něco chci, musím pro to něco udělat. Chci-li něčeho dosáhnout, je třeba být připraven na povinnosti, které jdou v ruku v ruce s právy.

Proč se mluví spíše jen o těch právech, ale o povinnostech jen zřídka?

https://pixaba­y.com/cs/photos/de­monstrace-lond%c3%bdn-uk%c3%a1zka-aktivista-4193109/

Nejlepší odpověď
Daidal

Protože právy se neustále každý ohání. Je to to „hlavní“, každý na tom staví, ať jednotlivec nebo skupiny.
Povinnosti a zodpovědnost nikdo moc neřeší. Hlavně to není tak konkrétní a jasné jako vymezit určitá práva. Dnes se řeší jen právo a svoboda. Skoro každý by chtěl, co nejvíc práv/moci/výhod, ale co nejmíň odpovědnosti.

Dnes je hlavně v módě označovat některé věci něčím jiným, aby se tím to něco zamaskovalo. Dogmatu a obyčejného pojmu „demokracie“ se zneužívá neustále už 200 let, lidé tím ospravedlňují cokoli – jakékoli bezpráví a nespravedlnost. Za svobodou (spíš „bojem za svobodou) se maskuje egosimus, nulová zodpovědnost a omezování druhých pro svůj vlastní prospěch, pro vlastní "svobodu.“ Často se právo maskuje za spravedlností, i když některému „právu“ jde jen o správné dodržování stanovených postupů, o nejednotný výklad práva, aby se dalo obejít/zneužít… to vše bez ohledu na skutečnou správnost. Za boj proti rasismu se schovává příležitost pro kriminalitu a chaos. Feminismus mnohdy neusiluje o rovnoprávnost, ale o jakousi nadvládu (žen), odškodnění, vedené fanatiky, zhrzenými ženami. Bojuje se za práva menšnin, i když to nemá, co dělat s právy, ale s propagací, ospravedlněním něčeho, využitím příležitosti/cha­osu. Demonstrace za nějakou věc jsou jen na oko, aby ti lidé mohli být součástí davu, který si učuje podmínky nebo beztrestně dělá, co chce (demonstrace a protesty, kde se lidé obohacují, okrádají, drancují, ničí,… prostě jen kriminalita). A za pravdu se často skrývá lež nebo polopravdy (média, „někteří“ politici, statistici, ekonomové, manipulátoři, vůdci davů).
Někdy jde o dodžování hloupých, přesně daných postupů nebo i nesmyslných a falešných až dogmatických principů, jen proto aby se dodžely. Bez ohledu na spravedlnost nebo správnost.

Další odpovědi
Ametyst

Mocní tohoto světa jsou tak vzdálení životu běžného daňového poplatníka, že mají dojem, že jsou všechny podstatné problémy většiny vyřešeny, a zabývá se malichernostmi menšin. Extravagantních menšin přibývá, a většina se nestačí divit, co za blbiny se řeší.

Rokio

Protože povinnosti mnohým lidem nevoní a většina chce jenom ty práva.

elkon

Protože se tak někteří mohou snáze zviditelnit. Hovořit o tom, že je potřeba také něco dělat, to už jim moc nevoní.

aliendrone

Nooo, pokud vím, tak práva tě k ničemu nezavazují, na rozdíl od povinností. ;) :D :D

Postmaster

Dobrotu si musí každý zasloužit, bylo a bude, bez práce nejsou koláče!

Pepa25

Vaše hořekování mi připomnělo vtip: jeden pán nadává na počasí, druhý říká: kritizovat umí každý – co vy konkrétně děláte pro to, abychom měli počasí lepší ?
Doufám, že je srozumitelné, co jsem tím chtěl říct …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Voltaire

Pepa25: To není hořekování, nýbrž konstatování, snad chápete, co jsem tím chtěl říct.

Pepa25

Co píšete není konstatování, ale názory. Tento server nemá sloužit k deklaraci názorů, ale k otázkám a odpovědím.

Voltaire

Mýlíte se, konstatoval jsem svůj pohled ve formě otázky, na kterou ostatní uživatelé odpověděli. Zdá se, že oni to pochopili a reagovali s podobným či odlišným postojem.