PepasAvalonu

Za jak dlouho je asi možné naučit se podnikat?

Myslím spíš takové ty základní informace a přehled, aby člověk mohl založit podnik. Je mi jasné, že je důležité v čem a jak chce podnikat, ale když dáme stranou ten obor, tak mně jde spíč jen čistě o podnikání – jako vedení podniku a náležitosti, které jsou k tomu třeba. Jako orientace v povinnostech a jak to chodí.
Můj osobní názor by byl tak 1 měsíc, za tu dobu by se v tom člověk dokázal lépe zorientovat. Myslíte, že je to optimální nebo víc, míň ??
Teoreticky vlastně stačí projít hlavní zákony, nebo ne? ZOK/Živnostenský zákon a podružné jako zákoník práce a občanský zákoník, plus třeba navíc by stačilo, projít si nějaké ty náležitosti a zkušenosti na internetu, které nabízí hodnotné informace. Nebo učebnici.

Děkuji za odpovědi k minulé otázce týkající se ČP. Přesto pokud by nevadilo, tak bych ještě rád položil jednu otázku – ať zbytečně nezakládám další zvlášť, totiž zda skutečně mohu jako doporučené psaní poslat i ty knihy? Jak je to s těmi maximálními rozměry, které nemohou mít víc, jak 5 cm? V odkaze níže píše Čp, že jako doporučené psaní jde posílat i knihy, ale mají taky uvedeno, že tohle jsou maximální rozměry: 50 × 35 × 5 cm. No, ale přece spousta knih je tlustší, jak 5 cm. Dokonce si dovolím tvrdit, že plno obyčejných knížek má přes 5 cm. Jak je to?
https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/psani/cr/do­porucene-psani

Nejlepší odpověď
autacek

Myslím, že zaměňuješ dvě základní věci. Jedna je znalost legislativy, na kterou si můžeš někoho najmout (ono přečíst si zákon opravdu nestačí, minimálně je třeba jej chápat v širších souvislostech a i odborníci mají co dělat, aby se dobrali „správného“ řešení), no a druhá věc, je něco znát, umět a dokázat to zpeněžit, což se dá říct, že je umění podnikání, ale kdyby se to dalo vyčíst jen tak z knih, tak by byli všichni šťastní a úspěšní podnikatelé.

Další odpovědi
Kelt

Třeba pár hodin. Začneš podnikat a zkrachuješ. I to se počítá jako výsledek. Pokud si myslíš, že ti stačí měsíc, tak to dělej tak, aby ses za měsíc připravil. A nemíchej hrušky s jabkama. Ptáš se na jednu věc, tak tady nepiš poděkování za odpovědi na jiné otázky. To nikoho nezajímá a dotyčnému můžeš poslat vzkaz do schránky.

da ny

To je individuální.
Budoucí „podnikatel“/OSVČ koná, hledá informace a neptá se, jak dlouho
to komu bude trvat ;D
Např.:
https://comefle­xoffice.cz/vy­hody-a-nevyhody-podnikani/
http://www.uni­verzita-online.cz/pek/e­konomika/podni­kani/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Podnik%C3%A1n%C­3%AD
https://www.pe­nize.cz/podni­kani

Hlada

Pro začátek toho není potřeba mnoho. Zákon o daních z příjmů, daňová evidence a pravidla placení pojistného. Kurzy daňové evidence jsou v desítkách hodin, takže by se to dalo za měsíc stihnout. Takový člověk by mohl něco dělat jako OSVČ, v žádném případě by ale nemohl nikoho zaměstnat.

NoFear

Ten měsíc je asi skutečně optimální. Pro hrubou orientaci řekněme stačí i míň. Některým stejně stačí jen naprostý základ, pustí se do toho a pak to objevují za pochodu.
Nenech se přesvědčit některými negativisty. Podnikat i zaměstnávat můžeš začít docela s málem (i vědomostně-zkušenostně). Někteří mají sklony zveličovat.
Můžu to říct asi tak, že vždy je to těžší než si člověk myslel, ale vždy je to pak taky mnohem lehčí, než jak si myslel, že to bude těžké. Čili bude to těžší, než si člověk myslel. A bude to lehčí, než si myslel… Jestli to chápeš. :DDD zkrátka člověk má vždy přehnané, krajní představy. Buď si to představuje neuvěřitelně lehce anebo neuvěřitelně složitě. A když si to představuje moc složitě, tak si ani nedokáže představit, že by to mohlo být snazší. Takže i když se něco zda zpočátku složitě, pak se ukáže, že to zase až tak složité není.
:'DD

O tom limitu 5 cm jsme předtím fuckt nevěděl, i když jsem kdysi takto přes ČP odesilal. Trochu jsme to předtím koumal a skutečně je to do těch 5 cm. Pak už je nutné to poslat jako balík (velikosti S do dvou kg a máš to za 99 Kč). Pravda, že spousta knih má nad 5 cm (nebo když jich odesíláš víc), ale je taky pravda, že to jsou spíš ty tlustší u kterých to poznáš. Nevím, jak jsem to předtím odesílal já, protože těch 5 cm jsem nikdy neřešil. Buď se mi do toho rozměrů ty zásilky vždy vešly a já to ani nemusel řešit anebo to bylo tenkrát jinak s tím typem této zásilky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

autacek… a ona druhá věc, je něco znát, umět a zpeněžit to. Na to si asi podniktel nikoho najmout nemůže. ;) Jakoby podnikatelé nezaměstnávali lidi, kteří poskytují služby, vyrábí nebo dělají něco, co ten podnikatel neumí. A v zákonech o podnikání nejde jen o nějakou „legislativu,“ ale o povinnosti podnikatele a z toho navíc vyplývá i náplň a smysl té jeho práce. To vedení podniku nebo provozování živnosti.

Hlada… proč ne? Jako proč v žádném případě? Slysšel jsem o lidech, kteří když začali podnikat v okolí, tak si hned založili s.r.o. a chvíli na to zaměstnali několik lidí. Vážně, proč (mě to zajímá)? Ta doba na naučení se něčeho takového se ti zdá moc krátká – ten jeden měsíc?

autacek

@Pepas Dám ti pro začátek jednoduchou radu, levně nakup, draze prodej a pozdrž platbu, to by bylo, aby to nefungovalo.

PepasAvalonu

Já ale podnikat nechci. Nevím, proč si vždy každý myslí, že když se někdo na něco, tak to znamená, že to chce automaticky dělat, vyzkoušet to. Mě to prostě jen zajímá. To je celý.
Odpověď typu dany, jsem očekával. Něco jakože, když chce někdo začít podnikat, tak by si měl všechno zjistit a obstarat sám, protože je to „samostatná činnost.“ Není přece třeba hned usuzovat jen na základě dotazů a tvářit se jakoby nad věcí.

autacek

@Pepas tak když se jen tak ptáš a nechceš sám podnikat, tak věz, že o podnikání jsou i vysoké školy, kde se lidé vzdělávají tři, pět, či klidně i další čtyři roky, pokud se rozhodnou pro postgraduál. Ale klidně si tu teorii „spíchni“ za měsíc, když myslíš.

NoFear

autacek, hele, tak tady se musím trochu zastat ohledně té doby, za kterou je možné se to naučit. Říkáš, že se to podnikání studuje roky, což je ale spíš v rámci celého školského vyučování (všech předmětů a jejich zbytečně zdlouhavého vyučování – protahování). Podívej se na to trochu blíž.. Řekněme že faktické podnikání se jakžtakž vyučuje jen v ekonomii, když nepočítám účetnictví (popřípadě fiktivní firmu). Kolik hodin ekonomie je tam týdně? Řekněme cca 5 hodin a to jsou ještě k tomu jen třičtvrtě hoďky a navíc od nich musíš odečíst nějaké zdržovačky se žáky, učiteli – opoždění, zapisování atd. Taky prázdniny a nemluvě o tom, že za tu jednu VYUČOVACÍ hodinu se toho zase až tolik neprobere (než kolik by se toho za tu hodinu mohl člověk naučit sám – kdbyb měl skutečný zájem se to naučit). Taky vzít úvahu, že jsou tam nějaká zbytečná opakování, písemky, počítání,… A ekonomie není rozhodně zaměřená jen na podnikání, ale „překvapivě“ na ekonomiku (státu), finance a plno věcí, co s tím souvisí. Když se podíváš jen na to podnikání, které je třeba se naučit za ty čtyři roky na SŠ, tak toho zase až tolik není…
V daném předmetě se musí dodržet nějaká roční osnova a to po prozkoumání není nic tak obsáhlého, zvlášť když podnikání tam tvoří třeba jen jednu část z toho všeho.
Takže můžeš napsat, že se to podnikání studuje roky, což je sice částečně pravda, ale ve skutečnosti to neznamená, že jen ten jeden obor studuješ tak dlouho a že by se to nedalo naučit za mnohem, mnohem, ale mnohem kratší dobu.
Nějaké kurzy podnikání „spíchneš“ za velmi krátkou dobu.
A celé středoškolské učivo jednoho předmětu, dáš za pár dní, když se tomu budeš dostatečně věnovat. Za je du hodinu se klidně naučíš víc, než za týden ve škole ( z toho předmětu). Takže ten měsíc nemusí být vůbec krátká doba na naučení se a prozkoumání této problematiky.
Stačí se podívat do tehc učebnic jako ekonomika pro SŠ jedna až čtyři a uvidíš, že z toho podnikání tam toho není tolik, že by ti pilně studium trvalo roky. To fakt ne. :D možná ten měsíc.
Ale to já jen tak… Hlavně je stejně důležité, jak moc by se tomu ten člověk věnoval. Po pár hodinách každý den… A nepotrvá to dlouho, aby se člověk naučil vše potřebné.

NoFear

…mluvil jsem pochopitelně pouze o ekonomicky zaměřené SŠ jakou je OA.

da ny

Tlusté knihy se zcela logicky nedají poslat jako dopis, pak jen balík. :)
Co víte, myslíte si o výhodách třeba u Zásilkoven????