Kepler

Z čeho se kdysi vyráběl ševcovský pop?

Nejlepší odpověď
annas

1. POP –" označuje lepidlo na kůži (dnes někdy i lepidla typu Chemopren). Německé Pappe – lepidlo, k nám přešlo tentokrát s typickou hláskovou změnou a > o,. "

http://klub.slov­niky.cz/clanek/la­tina-aneb-cesky-slang-v-lidovkach

2. POP = ševcovské lepidlo, se vyrábělo z rostlinnéhoš­krobu. .

https://www.sta­vebni-vzdelani.cz/lepeni/

Další odpovědi
Emefej

Z čeho se vyráběl nevím, ale vůní to trochu připomínalo kalafunu nebo terpentýn. Odvozuji, že to asi dělali z nějakých rostlinných praskyřic.

InkaTom

Pop- pšeničný škrob

Hlomoz

Prosím pěkně, kdo je autorem představy, že pop je z nějakého škrobu.. to nikoho nenapadne, že pak byste nemohli v botách do louže?
Pop smrdí dehtem, je to směs tuku s dehtem a nějakým voskem.. má to dobré vlastnosti svých složek a při použití v oblasti určení, ševcovině, to extrémně odolává. Zápach pravého popu patří k věci.. podle něj víte, na čem jste.

annas

Hlomoz,

než něco kritizujete,

  1. přečtěte si pozorně otázku.
  2. ověřte si informaci v odkazu, pokud s ní nesouhlasíte,. napište autorům článku, že píší bláboly.
  3. Zkuste si vyhledat jiný zdroj a dovíte se, že výroba lepidla souvisí s pšeničným škrobem

Výroba pšeničného škrobu bez kvašení (metoda sladká)

„Slupky se vodou odplaví a zbylý lepek se buď zpracuje na těstoviny (nudle nebo makarony), nebo na obuvnické lepidlo (lucín neboli pop) atd.“

Více zde: https://www.ca­sopisczechindus­try.cz/produc­ts/skrobarstvi/

Kepler

annas: rostlinný škrob? Tak to bych nikdy nehádal. Pro mně velké překvapení.