hapiky

Víte, že mozek, pokud není postižený úrazem, odchází do věčných lovišť jako poslední ze všech orgánů?

Zhruba 10 min. po smrti.
https://svetkre­ativity.cz/co-se-odehrava-po-vasi-smrti/

Odpovědi
JežíšKristus

Ano, tělo to tak má nastavené, že například pokud ležíte ve sněhu, tak tělo se vykašle na končetiny, a snaží se ohřívat zejména střed těla a hlavu. Takže nejdříve se tělo vykašle na končetiny, poté na orgány v bříšku, a na srdce a mozek až jako na poslední.
Proto stačí pár minut venku v zimě, a hned máme fialové ruce.
Po smrti dál rostou nehty a fungují v těle procesy, které jsou nezávislé na krevním oběhu. Tělo sestává z neživých látek, krev lze rozdělit na jednotlivé neživé prvky, stejně tak kosti a orgány. Tělo je tudíž soustavou neživých látek, které spolu chemicky reagují, vytvářejí elektřinu (viz film Matrix, kde jsou lidé používáni jako zdroj elektřiny) a tomu říkáme život. Může být ale živé něco, co sestává z neživých látek/prvků?
Pro vědce je proto dodnes složité definovat život. Dělení na živé a mrtvé možná nedává žádný smysl. Spíše jde o to, zda na sebe látky chemicky působí či nikoliv.

Pepa25

Co to je postižen úrazem? Na světě je nemálo lidí, kterým kvůli byť třeba dočasnému nedostatku kyslíku její mozek zemřel, ale jejich srdce tluče a „žijí“ na přístrojích. Takže uvedené platí v případě srdeční smrti, ne v případě mozkové smrti.

Rokio

To jsem nevěděl. Je to pro mě zajímavá informace.

quentos

Ano, víme. Lékaři už pojem „mozková smrt“ zavedli dávno. Zato ty pořád nevíš, že před „že“ se píše čárka.

podger

Blbost. Já to zkoušel. První odejde srdce, hned po něm mozek, pak nevím… asi nějaký méně náročný spotrebiče
Proces smrti je velice milosrdný, novinářskem .............­. nevěř

Dochy

JK „Po smrti dál rostou nehty a fungují v těle procesy, které jsou nezávislé na kr…“
Promiň ale tento blud byl dávno vyvrácen Není z čeho by mohli růst, když není látková výměna. Jen časem seschne ta tkáň kolem, čímž se nehty více obnaží.

hapiky

quentos: My? My Karel 4.?

cochee

Ptal ses v plurálu: „Víte, že…?“, tak quentos odpovídá taky v plurálu: „Víme!“, co je na tom za logickou nepohodu?

A další věc: ve tvém odkazu je řeč toliko o tom, že mozek umírá 10 minut po okamžiku zvaném smrt. Není tam ale ani slovo o tom, že je to poslední ze všech orgánů, takže uvedený odkaz nelze použít na podporu tohoto tvrzení. Jak vysvětlíš, že je možná transplantace ledviny s odběrem od mrtvého dárce, když taková ledvina se smí odebrat výhradně po prokázané mozkové smrti, přičemž podle tvého tvrzení by měla tato ledvina být mrtvá dříve než mozek a tudíž by jakožto transplantovaná už neměla být funkční?