Kelt

Věděli jste tato fakta z historie?

Tak výsledky Druhé světové války zná asi každý a také to, na které straně kdo bojoval. Jenomže včera jsem se díval na historický dokument o První světové válce a zíral jsem. Japonsko zaútočilo na čínský přístav, protože tam byl německý pivovar – v roce 1914 nebo 1915, tedy Japonsko a Německo soupeři, ve Druhé světové válce spojenci. Bulharsko se v První světové válce přidalo na stranu Německa ohledně přístupu Bospor, Dardaneli , ale ve Druhé světové válce, bojovali Bulhaři proti Němcům. Zajímavé, to jsem nevěděl. A možná, že takových událostí najdeme více. Důvodem asi budou peníze, kapitál.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Z historie mnoho nevím, protože kdo by za normalizace věřil dějepisu. Proto čtu a poslouchám moudřejší, např. v debatě zde je silná sestava:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=MsugWeWCwv8&lc=Ug­z9dZ52oEytVVTRBPl4A­aABAg.9QwnJRSVU­AJ9QxI4EMjIp2
Sledovat toky peněz se vyplatí.

Další odpovědi
Disraeli

Obě války úplně jiné a zúčastnily se jich úplně jiné státy… Nic překvapivého. Každá tajy byla o něčem jiném. Společné mají jedinou věc, byly světové a byly to největší války 20. století (i celé historie). Ale jinak nejde srovnávat. Druhá světová byla navíc vyloženě genocidní vedená diktátorskými fanatiky a rasisty pod vlivem ideologií…

Po první světové válce (nebo během ní) většina států změnila nejen formu vlády, ale i celý politický systém. Rozpadly se říše a vznikly menší státy. Chaos po první světové využili někteří jedinci k převratu nebo revoluci. Z monarchií se staly republiky (i z jedné monarchie třeba několik republik), z některých demokratické, jiné diktatury a totality. Některé demokratické, ale pak se z nich staly nedemokratické nebo byly využity, obsazeny,… těmi nedemokrarickými.
Došlo k bouřlivým změnám, doslova revolučním přeměnám.

aliendrone

Jistěže ANO, věděl. Víš, pro POCHOPENÍ dějin je prostě MUSÍŠ znát. A to pokud možno co nejpřesněji (i ve smyslu pravdivostním)! Pokud znáš FAKTA, těžko tě může někdo „opít rohlíkem“, což je důvod všelijakého mlžení, překrucování a zastírání skutečnosti. Pochop, že v podstatě počínaje začátkem 20. století jsme krmeni spíš PROPAGANDOU, než reálnou historií – dnes stejně jako za bolševika. Účely si jistě domyslíš sám.

BTW – ten tvůj pořad se asi nezmínil, že před tím, než Bulhaři začali bojovat proti Německu, tak bojovali na straně hitlerovského Německa, že? A právě o tom mluvím. Pokud budeš důsledný, zjistíš PODIVUHODNÉ věci. Dnes se všechna vina za WWII strká do kapes Hitlerovi (coby Němci již méně, bo Rajch je nyní v EU) a Stalinovi (tomu prozměnu o to více), ale podíl/zásluhy západu (především Británie a Francie) je přinejmenším STEJNĚ tak velký.

To ale nepřiznáme, by „my jsme ti hodní a správní hoši“, nicméně pokud budeš znát fakta, OKAMŽITĚ to pochopíš. A nemusí jít o tendenčně profláknuté věci jako „příčina Křišťálové noci“, kde jsou JEDNOZNAČNĚ na vině Poláci (se silným důvodným podezřením nátlaku ze strany západu!) a Němci byli jen „tahanou figurkou“ na šachovnici, snažící se ze vzniklé situace vytěžit co se dá, když už „jsou v tom“.

Hodně ti doporučím prostudovat dějiny dálného východu. především Japonska od období restaurace Meidži po Pearl Harbour, budeš zírat na drát. Nepochopitelné věci najednou začnou DÁVAT SMYSL. A to včetně toho, že „Velká válka za východní Asii“ (takhle jí nazývají Japíci) byla stejnou měrou vyprovokována Američany (což se TAKÉ usilovně zastírá) a v konečném důsledku zahájila velkou emancipaci a osvobození koloniálních národů z nadvlády evropských mocností a USA. :)

Děláš dobře, že se zajímáš o minulost, protože pak je mnohem snažší pochopit PŘÍTOMNOST a odhadnout budoucnost. Musíš ale DŮKLADNĚ, nečerpat jen ze zdrojů „jedné strany“. Sledováním tendenčních zdrojů BEZ jejich prověření a znalostí argumentace z „druhé strany“ se nikam nedostaneš. A to je přesně to, o co jde. :)

BTW – mně se už z těch dokumentárních pindů (jinak to nejde nazvat) v TV dělalo tak zle, že jsem ji přestal sledovat. Nejen kvůli tomu, hrálo v tom roli „vyvážené zpravodajství“ (stejné TENDENČNÍ pindy) atd. ;) :D :D

Emefej

Fakta z historie? Bulharsko bojovalo ve 2. světové proti Německu asi tak jako Slovensko. Několik let věrní spojenci a když byl Rus za humny, tak náhle otočili.

Postmaster

Vláka je veliký konflikt a každý konflikt je o výhody a bohatsví.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.