Souhlasili byste s návrhem, že by se mohlo volit od 16 let?

Jaká jsou ,,pro" a ,,proti"?

Nejlepší odpověď
Hufnágl

Nesouhlasil bych. Vždyť ti děti nemají ponětí co volby obnáší, ale určitě by nějaká strana toužila mazáním medu okolo huby nakecat něco, co by nikdy nesplnila, jen aby získala hlasy.

Další odpovědi
Edison

Rozhodně ne! Zeptej se dnešních mladých lidí na něco o naší zemi, o politice, nedávné historii… V šestnácti člověk teprv jakž takž začíná sledovat občanský cvrkot…

Mc Merkurion

… ne … to by to dopadlo !!!

Kepler

Proboha ne! Naopak bych to posunul na věk přes 20. Mladí lidé ještě nemají hotový politický názor, o dějinách a politice nic moc nevědí a jsou snadno ovlivnitelní. Jsou to prostě pořád jenom děti.

Pepa25

Je to zajímavý nápad (který pochopitelně pobouří všechny důchodce 😉. Pokud mají trestní odpovědnost, tak je opravdu otázka, proč nemohou volit. Argumenty proti: nedostatek politické vyspělosti a občas se uvádí, že naplatí daně, takže by neměli ovlivňovat jejich použití (zde zásadně nesouhlasím, to bychom museli vzít volební právo i důchodcům).
Jinak tato debata probíhá v řadě zemí, ale snížení bylo schváleno pouze pokud vím jen v Rakousku.

Alesh

Proč zrovna od 16? Já si umím představit variantu od 15 let, tj. od chvíle, kdy osoba získává OP. Dokonce si umím představit variantu, že by hlasovací právo bylo od narození a samozřejmě by to znamenalo více hlasů pro rodiče.
Samozřejmě se zde vyskytne řada hlasů, které budou tvrdit, jak mladí jsou ještě hloupí apod. Samozřejmě je spousta mladých, kteří fakt netuší. Ale to se týká všech věkových kategorií. Pak tu mají větší hlas důchodci než rodiny s dětmi a podle toho to vypadá, stačí dát litříček k důchodu a po nás potopa…
Ai ideální by bylo, kdyby volit mohl jen ten, kdo by prošel vstupním triviálním testem, který by byl součástí hlasovací lístku. Otázky by byly úplně primitivní s možnostmi, nápř. současným prezidentem je: A) Babiš, B) Zeman C) Klaus, hlavou státu je A) prezident B) ústavní soud C) policejní prezident. Otázek by bylo jen několik, třeba 5, správně by musely být třeba jen 4, jinak by byl hlas neplatný.

Ametyst

Ne. Často i dnešní třicátníci vás překvapí tak, že přemýšlíte, kdy absolvovali první absolventi inkluze.

df

Já bych naopak zakázal volit ovcím a dovolil bych jen lidem s IQ nad 110 bodů

chytrakos

K volbám chodí jen naivní hlupáci, kteří si myslí, že jsou chytří. Skutečně chytrý člověk rozhoduje o svém životě a názorech sám a nepotřebuje k tomu Babiše ani Fialu.

DoTazatel

Já bych povolil volby už od 14, ale v jiném statním zřízení, s jiným školstvím (mnohem kompetentnějším, zkrátka kvalitnějším), kde by se dbalo na výchovu, mravy a politické povědomí a celkové uědomění u lidí.
(Volby kde lidé nemají žádné, nebo většina z nich, minimální povědomí o politice, ekonomii, o tom jak to funguje a všem věcem, co stím souvisí, tak tam bych volby vůbec ani nedělal… tedy ve všech zemích světa, protože skoro každý na svou znalost politologie a orientaci v politice kašle a kašle na to i každý stát – aby se v tom jeho občané vyznali… vlastně všude kašlou i na vzdělanost a školství všeobecně celkem dost – nejen v otázce politiky/ekono­mie/práva.. což by měl být základ – pro příslušníka jakéhokoli státu a to nehledě na věk. Takže tak).

V takovém případě by nebyl problém, aby se už např. čtrnáctiletí podíleli na veřejném životě = na politice (a to formou referend, voleb, prostě svých hlasů – a názorů).
„Děti“ jsou (nebo by spíš mohli být) takoví uvědomělí a řekněme dospělí už od 12 let.

Ale v nynějším stavu, v součásné situaci a formě vlády bych to něchtěl… nedoporučuval bych volby pro mnohé dnešní dvacátníky, třicátníky natož pro (pubertální) děti.

DoTazatel

Jak jsem napsal „tam, kde se dbá na výchovu.. a uvědomění,“ tak tím samozřejmě myslím i vzdělání, učení se.

anonym

Souhlasím s tím bodem. Morální, mravní aspekt je přece pilířem lidského jednání. Tak aby zde fungovala kritičnost a poptávka po respektování morálních zásad. Ne stylem vnucovat, ale dojít na to přirozenou cestou. Ne nadarmo se říká, že politika je zrcadlem.

Ve školství je stále spousta práce.

anonym

Jinak osobně bych zatím věkovou hranici neměnil, už vůbec nesnižoval. Ostatně, jak to vidí i přispěvatelé.

DoTazatel

Jako za současné situace v tého době bych to samozřejmě taky vůbec neměnil.

Edison

Pepo, důchodci, oproti cucákům maj svý daně dácno zaplacený.. Na to přijdeš až jako důchodce.

Edison

df: Všiml sis jak koreluje schopnost samostatného úsudku a samostatného rozhodování s věkem??? Asi ne, viď.

Edison

Chytrakos.. No to je super názor… podle tebe, když nikdo nepůjde k volbám tak nebude nikdo vládnout??? No to je blábol!!! Už teď vidíme, že zástupce POUZE jednoho a půl milionu (bo to je počet voličů, kteří chtěli ANO, nebo spíš Bureše, ti ostatní jej NECHTĚLI, neb kdyby jej chtěli, tak jej i volili) lidí vládne zbylým OSMI a PŮL milionům lidí!!!

Edison

Mimochodem… proč se asi maturitě říká „zkouška z dospělosti“? Proč tedy nemohou volit nemluvňata? Probůh… MOZEG!!! Použijte MOZEG!!!

anonym

df: Myslíš, že IQ je vypovídající? 🙂

df

má velký vliv

anonym

Pepa25: Ano, v Rakousku se volí od 16 let 🙂