Spartaboy

„Sacharidy, z toho cukry.“ Co tento nápis znamená?

Mám pravdu, 6e cukry jsou to nezdravé a zbytek sacharidů je neškodný? Je tedy ideální nemít tam ty cukry a ovoce má jen sacharidy bez cukru? Nebo se pletu?

Nejlepší odpověď
quentos

Teď se budu rouhat, ale Bůh se mýlí: nemáš „sacharidy a cukry“. Cukr je DRUH sacharidu (proto píšou „z toho“ – vydělují ty cukry z větší skupiny, jako kdybych napsal „mám 100 kusů ovoce, z toho 10 jablek“).
Nikoliv, cukry nejsou špatné. Jsou naopak velmi důležité, neboť jsou zdrojem okamžité (tzv. „rychlé“) energie. Problém akorát je ten, že lidi jedí cukru příliš mnoho, a jelikož se málo hýbou, tu spoustu energie, kterou z cukru získají, nevyužívají. Takže pak mají takové radosti jako cukrovku a podobně. Velmi zjednodušeně řečeno.

Další odpovědi
elkon

Tady se o tom něco dovíš: https://www.fit­ness4u.cz/co-jsou-to-cukry-a-proc-potrebujeme-sacharidy/?gclid=Cj­0KCQiAraSPBhDu­ARIsAM3Js4puO­lI_UQQOLhxuFUf9wU­aEjCs5HhyVl1y­agUiFAW8eaU189RN33Msa­AgcjEALw_wcB

_Bůh_

Prostě máš sacharidy a cukry. Sacharidy jsou rýže, brambory, pečivo. Cukry jsou cukr, ovoce, sladké jídlo.
Potřebuješ obojí, bez cukru ti přestane správně fungovat mozek. Je nutné si dávat pozor na to, jaké cukry to jsou – cukry z Coly, z kefírového mléka, ze sladkostí – jsou špatné. Fruktóza v ovoci je dobrá, ale člověk si nesmí dělat smoothie a pít šťávy. Fruktózu je nutné konzumovat spolu s vlákninou v ovoci, která zpomaluje trávení fruktózy, a nezpůsobí v těle takový inzulinový šok.

Náhlým přívalem cukru si spustíme silnou inzulinovou reakci, pokud tak činíme opakovaně, tak si přivodíme cukrovku. Nadbytek cukrů je dnes v každém potravinářsky zpracovaném výrobku, tudíž má polovina populace cukrovku.

_Bůh_

Quentos: Jo, je to tak jak píšeš. Nechtěl jsem to v odpovědi zbytečně komplikovat, proto jsem napsal „prostě“. Taky jsem zvyklý je posuzovat odděleně, používám Kalorické tabulky v mobilu, a tam jsou sachry a cukry v odlišných kolonkách. Že jsou tak trochu jedna rodina je celkem jedno.