Dane!

Pustili někdy vězně na svobodu, protože časem zjistili, že je nevinný, ale později přišli na to, že vlastně není?

Takový dvojitý omyl
Že odsouzeného po letech pustili, protože se nakonec prokázala jeho nevina, je celkem běžné. Ale stalo se někdy, že propuštěnému byla později opět prokázána vina?
Myslíte, že je pravděpodobně, že mezi takovými propuštěnými budou i takoví, kteří ve skutečnosti nevinní nejsou?

Nejlepší odpověď
Filip84

Ano, proč by ne? Lidská spravedlnost není dokonalá a je bláhové si to o ní myslet, nebo o to, snad, usilovat. To je i nebezpečné!

Pokud je odsouzenému povolena obnova řízení, a v obnoveném řízení je odsouzený zproštěn obžaloby, a jestliže rozsudek o zproštění obžaloby nabude moci práva a vykonatelnosti, pak, i kdyby snad vyšly najevo nové skutečnosti, jež by nasvědčovaly tomu, že skutek, pro který byl obviněný původně odsouzen, a v obnoveném zřízení zproštěn obžaloby, obviněný spáchal, obviněného nelze znovu trestně stíhat, ani postavit před soud – podle zásad non bis in idem & veto reformationis in peius.

Takže, alespoň u nás, je to, podle práva, vyloučeno. Může tam existovat podezření, dokonce důvodné podezření, ale obnova procesu v neprospěch čince není možná, takže, u toho podezření zůstane. Protože dokud vinu pravomocně nevyslovil věcně a místně příslušný soud, na podezřelého se hledí, jako by byl nevinen, podle zásady in dubio pro libertate.

Další odpovědi
vratit

To víš, že jo.
Jeden bydlí na stejném brněnském sídlišti a jmenuje se Kajínek.
Dle legendy, když se narodil, tak přiběhla ze sálu vyděšená sestra a křičela: „On má nátělník.“

led

Dialo sa to, deje sa to a po súčasnom „ukrajinsko-svetovom Armagedone“ sa to znova objaví.
Naplnia sa slová Jána Sladkého rečeného Kozinu: „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne tě zvu před Boží soud!“

zjentek

Systém spravedlnosti Črdele je z meritu sviňský, více než křivdit vlastně nedokáže. Zkus sledovat skutečnosti bez přesvědčování sama sebe o jeho dobrých úmyslech.