OmylCZ

Proč tolik lidí věří v boha?

Nechápu to, přece kdyby bůh existoval tak by na světě nebylo utrpení a zlo. Lidi jsou tak naivní

Nejlepší odpověď
quentos

Protože si spoustu věcí neumějí vysvětlit. Ty třeba víš, jak vznikl vesmír? To jako jen tak sám od sebe?
A proč by nemohlo existovat zlo? Kdo říká, že bůh musí být nutně hodný? A kdyby neexistovalo zlo, jak by se definovalo dobro?

Další odpovědi
Justin1

Podle mě lidé věří v boha proto, že jim to dává duševní sílu, pocit naděje, pocit, že dobře vedený život má smysl. Není podstatné, jestli bůh existuje, podstatné je, že víra v něj je tradiční cestou, jak se dá dosáhnout toho, abychom měli zdroj duševní síly pro život. Víra v boha je však bohužel i zneužitelná, může z ní pramenit náboženská nesnášenlivost. Taky jsou různé sekty, které pod záminkou nějaké víry manipulují s lidmi.

Disraeli

A proč by existence boha či bohů podmiňovala absenci zla? Kde je něco takového řečeno?
Zlo je taky jen lidské vnímání… Smrt, bolest, ztráty/změny, nespravedlnosti, příkoří,… Nic není neměnné, vše je součástí života.

Všichni největší myslitelé a vědci v historii v něco věřili a spadali pod některé náboženství… Pokud věřili oni, včetně největších objevitelů, proč ostatní náboženství zavrhují jako něco nemožného a odporující vědě (často je to postkomunistický efekt).
Věda si s náboženstvím neodporuje…samotná evoluce se často staví do kontrastu s náboženstvím… Sám Darwin, největší průkopník evoluce, byl věřící.

zjentek

Jo, jenže co by po celou dobu tady měli dělat jinýho? Je smyslem jen platit složenky? není to spíš cestou k duševnímu lékaři? Tak to už raději Bůh, co říkáš? A že jich je!

df

Že něco nechápeš, neznamená, že neexistuje. To utrpení a zlo si lidi dělají navzájem. Nepotřebuji k tomu nic nadpřirozeného. Bůh existuje. A dává mi znamení, že mě vníma a reaguje na mě. A když budeš přesvědčený o jeho existenci, tak ti také projeví své působení.

EKSOT123

Jo, vysvětlit utrpení a zlo a současně existenci Boha je někdy velmi těžko stravitelné. Málokdo si ale tuto otázku položí tak: Jak je možné, že jsem já tak zlý. Je tedy moje špatnost důkazem, že Bůh není?
Věří se v trošku zvláštní Boží logiku: že Bůh sice nechává částečně volnou ruku zlu a utrpení, ale sám se bratrsky o to utrpení s lidmi dělí. Trpěl v Kristově těle a jako nejbližší přítel prožívá utrpení s lidmi po všechen čas. To je zřejmé i z toho, že některým věřícím se dostává na tomto spoluúčast. Např. znám důvěrně věřícího, který je něco jako lapač. Když někdo z jeho známých měl nějaké zdravotní nebo jiné potíže, tak on to často náhle dostal také, aniž by v tu chvíli tušil, že někdo z jeho známých nějaké takové problémy má.

  1. Podle rozumu. Sice rozumem člověk Boha nedokáže, ale podle mě, pokud o tom poctivě přemýšlí, tak musí dojít k tomu, že existence Boha je podstatně pravděpodobnější než neexistence.
  2. Říká se, že víra je Boží dar, že Bůh může člověku pomoci víru získat. Většinou ale člověk musí velmi stát o pravdu a být pokorný.

Disraeli

Mylně mohou být mnohé náboženské výklady, špatné jsou náboženská dogmata (a nejhorší fanatismus – nejen v náboženství). To samo o sobě nemá vliv na existenci boha/bohů, vyšších sil.