Angelique

Proč se říká „pustíme mu žilou“?

Když se stejně nakonec krev nevypouští. Nebo se to opravdu někdy dělalo doslova, nemyslím ze zdravotních důvodů, ale jako trest či ublížení.

Nejlepší odpověď
iceT

zdroj:internet, první odkaz
Pouštění žilou je odebrání určitého množství pacientovy krve za účelem léčby nebo prevence onemocnění. Pouštění žilou bylo založeno na starověké lékařské teorii, podle které krev s dalšími tekutinami tvořila systém čtyř základních tělesných šťáv, jejichž rovnováha byla podmínkou zdraví.

V jedné knižní verzi Robina Hooda se tohoto hrdiny pouštěním žilou nepřátelé zbavili. Seděl ve věži, už starší a zdraví mu nesloužilo, pozval si nějakého léčitele nebo koho a jak mu pustili žilou, tak ho v podstatě nechali vykrvácet.

http://techne­t.idnes.cz/pou­steni-zilou-obezita-0v8-/veda.aspx?c=A121127­_134027_veda_mla

Dnes se užívá ve smyslu obrat někoho o peníze.

Další odpovědi
da ny

Ano, tato středověká metoda (přikládání pijavic) se na českém a moravském venkově používala ještě v polovině 19. století.
Dnes je pouštění žilou používáno ve smyslu darování krve na transfuzní stanici.
Přeneseně pouštění žilou zn. též pustit (takto získat) nějaký finanční tok peněz,
či příspěvek. Též někoho „pumpnout“ o peníze (třeba i požádat rodiče 😁)..
„Pustit mu žilou“ = dnes spíše připravit ho o peníze… ;)

Cenobita

iceT

Děkuji za odpověď, to je pro mě nové s tím vykrvácením ve věži.

da ny

Děkuji, také mne to napadlo, s těmi penězi, ale šlo my spíš o to vykrvácení.

iceT

Nevím, jak přesně se kniha jmenovala, ale pokud si pamatuju, tak snad byla ve slovenštině. Závěr si ale pamatuju, vysílený Robin z posledních sil natáhl tětivu a vystřelil šíp z okna věže, předtím ale byl v bezvědomí a měl sen o Marion, která ale byla už několik let mrtvá.

Pao

Jen tak na okraj… presne takhle koncil film Robin a Mariana z roku 1976 se Seanem Connerym v roli Robina.