aliendrone

Proč se kdysi stavěly tak vysoké stropy?

Staré zástavby (tak cca do dob secese) mají strop klidně i přes 4m (Vinohrady, Žižkov apod.). Z hlediska nákladů se stavba prodražila (více materiálu, delší doba výstavby), větší nároky na vytápění a tak vůbec. Jediné co mne napadá je, že to bude mít něco společného s tehdejším svícením (svíčky, petrolejky), ale nwm. Stropy se začoudí tak jako tak a můžeš znovu malovat. Ví někdo?

Nejlepší odpověď
elkon

Dříve byly vysoké stropy hlavně kvůli čistšímu vzduchu při topení kamny. Ne každý byt měl kamna s dostatečným tahem komína a lidem by často pálily oči od kouře a ne každá kamna měla dokonalé spalování, hrozilo by poškození zdraví. Pokud se dnes postaví dům s vyššími stropy, je důvod dost překvapivý, viz: https://livin­g.iprima.cz/by­dleni/vyska-stropu-ovlivnuje-lidske-uvazovani-vite-co-je-nejlepsi-pro-vas-mozek

Další odpovědi
Drap

Honosnější domy se tak stavět. Prostý lid měl chaloupky se stropy často i pod dva etr. Dnešní člověk by musel dávat pozor, aby nenarážel hlavou do stropu. Vysoké stropy byl jakýsi znak solidního bydlení. Záčalo se zvyšovat ne důvodu svícení, ale z důvodů černých kuchyní. V domech chudiny dost často nad kamny nebo nad místem kde se vařilo vůbec žádný strop a kouř odcházel střechou. Až Marie Terezie zakázala stavět takové domy a začaly se stavět komíny. U dřevěných domků dokonce byl nařízen komín venkem, z důvodů častých požárů. Samozřejmě velký vliv na výšku v různých dobách měa současná moda. I denes podléhají stavby jistému modnímu trendu. Co se vytápění týká, tak ve šlechtických a měšťanských domech se na množství spotřebovaného dřeva na otop moc nehledělo.

Filip84

Jdeš na to příliš složitě, zbytečně sofistikovaně a hledáš racionalitu tam, kde žádná není. 😅

Stará zástavba pro ‚lepší‘ lidi měla vysoký stropy, protože zámky mají vysoký stropy, ergo, šlechta žila tam, kde jsou vysoký stropy, bourgeoisti kopírovali žití šlechty, a proto nebudou bydlet tam, kde jsou nízký stropy – to je pro lusu.

Ale to nebyly jenom stropy & jejich vejška, bourgeoisní Familie měla, ku příkladu, parádní pokoj, v tom parádním pokoji měla kredencii, úplně nejvíc Noble koberce, v tý kredencii měla různý karabinky, cimprlátka atp., jejichž jediným oučelem bylo, aby na to sedal prach a sraly mouchy a služka tak měla co uklízet.

Ale v tom parádním pokoji se neodbývala kdejaká návštěva, kdejaká návštěva se odbyla v kuchyni, v tý parádní cimře se odbývaly jenom návštěvy ‚lepších‘ lidí, zejména, pokud to byl někdo od šlechty. To je jedno, že to byl správce zámecký žumpy a smrděl hovnem: byl že zámku, správce, od šlechty, připravil se parádní pokoj, napekla bábovka a uvařilo (pravý) Kaffee.

Jestli hledáš odpověď na tu otázku, kterak lidstvo ku stavění vysokejch stropů přijíti ráčilo, hej, tak to nikdo neví!

Určitě to nesouvisí s topením, svícením, ba ani s tabáku kouřením, poněvadž je to tuze mnohem více starší a stavělo se s vysokým stropem i tam, kde se netopilo a nesvítilo.

Thesis jsou různé, theorie rozličné: od toho, že tak vysoký stropy a dveře jsou z doby, kdy mezi námi žili obři, nebo že to souvisí s návštěvami z vesmíru, které dříve byly obvyklé, ale se vítr změnil, a tak nejsou, realita taková, že nikdo neví.

Emefej

Můj názor – souvisí to s osvětlením, nikoliv kvůli začouzení stropu, ale ve vyšší (tj. objemnější) místnosti bude nižší koncentrace spalin z tehdejšího plynového osvětlení.

aliendrone

Filip84>>> To zní pravděpodobně, to opičení se po panstvu, dává mi to smysl. A proč se používaly vysoké stropy obecně (se vůbec začaly používat) dávno před secesí, to náhodou vím.
Souvisí to jednak se statikou budovy (vynález lomeného oblouku a jeho spojení s křížovou žebrovou klenbou, které navíc eliminovalo některé nevýhody valených oblouků), druhak z vojenskotak­tických důvodů (úzká díra ve zdi hradu (okno) se lépe bránila a třeťak právě již zmiňované svícení (úzké okno=méně světla, tak se okno vyhnalo do výšky pro kompenzaci a jelikož se v gotice svítilo zpravdila značně ČMOUDÍCÍMI pochodněmi (svíčky i pro šlechtu byly většinou luxus), tak v místnosti s menším množstím vzduchu by se brzy obtížně dýchalo. A možná ještě kdovíco dalšího. 🙂

Jenže tyto důvody, které BYLY opodstatněné v gotice jaxi dávno padly na konci secese a nevýhoda vysokého stropu v porovnání s nižším je značná – viz otázka. Proto mi to nedávalo smysl (a to NEMÁM RÁD, když mi věci nedávají smysl). Zvyk je ale železná košile, to je jasný. A když panstvo, tak i lepšoidní plebs, to je také jasná páka. To už mi smysl DÁVÁ, THX. 🙂

Edity

Jednou z hlavních výhod vysokých stropů je to, že lákají do místnosti více světla a vzduchu. Vysoké stropy také umožňují využít zajímavé architektonické prvky, jako jsou trámy, lucerny, štuky nebo fresky. Tyto prvky dodávají místnosti charakter a historii.

Pepa25

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-delaly-drive-vysoke-stropy-3-2m-apod-aby-se-lidi-neudusily-oxidem-uhelnatym-dekuji

paul1

Máme skoro 100 let starý dům, stropy jsou ve výši 3,20 m. Vysoké jsou i okna, asi kvůli prosvětlení místnosti. A výška? Asi byla v ten čas taková móda. S vytápěním starosti nemáme. Stěny jsou 0,5 m tlusté. Vytápění bylo řešeno kachlovými kamny vysokými cca 2m, ještě je máme a stále fungují výborně.