Sjømann

Proč nejsou datové schránky pro podnikatele dobrovolné, ale musí to mít ze zákona pod hrozbou sankce?

Neměl by mít tady podnikatel svobodu vybrat si, zda chce „digitalizovat“ své podníkání ve vztahu ke státu, nebo ne?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Protože se vracíme do totality. Pevně doufám, že někoho napadne tuto věc napadnout a ústavní soud tento nesmysl zruší.

Největší absurditou je to, že předseda SVJ, zpravidla senior ve věku kolem 80ti let, musí nově spravovat datovku SVJ.

Původně přeci vyřkli, že chtějí zavést povinnost mít datovou schránku pro všechny fyzické i právnické osoby. Naštěstí bylo toto ihned smeteno, alespoň pro fyzické osoby.

Další odpovědi
Hlada

Neměl. Zavedení povinných datových schránek je správné, pokrokové opatření, které zjednodušuje práci úředníkům i podnikatelům. Námitky proti může mít jen chorobný kverulant nebo totální digitální analfabet. Že si s mnohem složitější digitální technikou snadno poradí i lidé v pokročilém věku a bez vyššího vzdělání, jasně dokazuje nedávné zavedení EET. Pokrok nelze zastavit. Koňský povoz na dálnici nesmí.

Drap

Proto, že tak stanoví zákon. A to úplně stačí. Změna by mohla nastat pouze po změně zákona.

Sjømann

Zdejší zastánci povinných datovek mi připomínají komunistické budovatele, kteří se ve jménu pokroku sníží pouze k ostrakizaci těch, kteří mají jiný názor. Hlada to krásně předvedl, jen urážky, prakticky žádná snaha k pochopení ke kritice k povinnosti mít datovku, absolutně nekritický přístup k digitalizaci. Zvláštní doba, kdy už se může diskutovat o hloupostech, aby se liberální elita necítila dotčena, že s ní někdo nesouhlasí.

Pepa25

Sjélman: škoda, že věcná debata skončila a místo toho probíhá osočování a zkreslování mediálními zprávami. Přitom změna byla více než dva roky projednávána parlamentem, dodatečně upravena, je k tomu spousta odůvodnění, debat, stačí hledat: https://www.psp­.cz/sqw/histo­rie.sqw?o=8&t=7­56
Kdo to CHCE řešit, tak to má dávno vyřešené, STEJNĚ jako si řeší účetnictví, daně a JINĚ PŘEDEPSANÉ POVINNOSITI, které neumí nebo jim nerozumí. Howgh!

Sjømann

Mě jde o princip, proč nemá podnikatel svobodu volby? Žijeme v kapitalismu (aspoň myslím) a v kapitalismu má stát pouze servisní roli, nikoliv koukat podnikatelům neustále pod ruce a buzerovat je nesmyslnými (v tomto případě vynucenými) nařízeními. Já neříkám, že DS je apriori špatně, chápu, že pro někoho to může být jednodušší, může to zjednodušit komunikaci, ale pokud podnikatel si to chce dělat po staru, nechce své údaje sdílet digitálně, protože k tomu nemá důvěru, tak proč je k tomu nucen? Už jsem si navykl, že pravicová vláda u nás není a celkově, že pravicová vláda je téměř v dnešní době nonsens, ale, že bude dělat donucovací kroky vůči těm, kteří pravděpodobně volili koaliční strany, bych úplně nečekal. A to nemluvím o navyšování odvodů, půjčování si na dluh, zvyšování daní nebo dokonce vymýšlení nových…opět stát dělá ze střední třídy hlupáky.

Pepa25

Mravenec nereaguje, tak mu tu digtalizaci zkusím vysvětlit:

Ten 80letý počítačově negramotný děda se mohl stát statutárním orgánem (čkohikoliv) JEDINĚ tak, že byl vyplněn formulář pro zápis do rejstříku, který je možné vyplnit JEDINĚ elektronicky – něco tu nesedí, že?

Nebo ještě jinak:
„Digitální totalita! Jsou pošlapána ústavní práva vlastnit majetek! Nikdy už nikdo v ČR neprodá nebo nekoupí jakoukoliv nemovitost bez vyplnění elektronického návrhu na vklad! “

Ametyst

Hlada: abyste toho tzv. Pokroku nadirigovaného shora nelitoval. Stát si ani neumí zabezpečit citlivé údaje proti napadnutí hackery. Ten neslavný případ, kdy dva hackeři napadli ministerstvo zahraničí, a využili toho při vydávání víz, je snad vsem známý. Nikoho kompetentního a dobře placeného ani netrklo, co se děje. Ale proč se divím: za covidu přestaly platit zákony, ústava, i evropské právo GDPR o ochraně osobních údajů. Můžeme se dočkat čehokoliv, a jsme na dobré cestě k tomu.

Pepa25

Ametyst: dva hackeři napadli systém Visapoint přes přetížení hanojského registračního čísla (je to pospáno tady: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/hackeri-z-ceska-prolomili-vizovy-system-pro-vietnamce-vydelali-750-milionu-83204? ) Komeptentní lidi to samozřejmě trklo, proto sytém v r. 2017 vypnuli a řešila to BIS a NCOZ. S covidem to LOGICKY nemá nic společného, když pachateleé byli zatčeni v r. 2019.

Pepa25

Mravenec: 1) předseda výboru SVJ není obvykle senior ve věku 80 let a 2) nemusí „spravovat datovku SVJ“ a 3) řada SVJ, které znám, měla datovku už dobrovolně dříve.

Pepa25

Že jsem tak smělý, o jakéže sankci a v kterém zákoně mluvíte?

Sjømann

Nepošle daňové přiznání, z čehož plynou sankce. Špatně jsem to formuloval, nicméně podat DP je ze zákona povinnost, kterou když nesplníte, čeká vás sankce. Ale nevím, jestli čtete diskuzi.