Kepler

Proč mají americké koblihy (donuts) průstřel?

https://pixaba­y.com/cs/photos/do­nat-kobliha-pe%C4%8Den%C3%A9-zbo%C5%BE%C3%AD-3393222/

Nejlepší odpověď
quentos

Prý proto, aby se vnějšek propekl stejně dobře jako vnitřek. S návrhem díry údajně přišel americký mořeplavec Hanson Gregory, kterému se nelíbilo, že zatímco na okraji byla „klasická“ kobliha křupavá, vnitřek byl mazlavý a mastný.

Zdroj: https://wonde­ropolis.org/won­der/why-do-donuts-have-holes

Další odpovědi
Anikitos

Přece, aby ušetřili za těsto…

„O tom, proč má každá americká kobliha uprostřed díru, se vedou spory. Původně se připravovaly bez díry a bez náplně, jenže těsto se nepropékalo rovnoměrně a uprostřed zůstavalo syrové. Proto se prostředek jednoduše vyřízl už při kynutí. Další verze příběhu je o lodním kuchaři, který kuličku z těsta napíchl při bouřlivé plavbě po moři na rukojeť kormidla – a ejhle, v těstě se utvořila díra a napříště už se připravovalo jen takto. Třetí verze hovoří o tom, že doprostřed těsta se původně vkládala náplň, kterou bylo možné snadno vyloupnout a pojídat jen těsto. ”
https://www.le­tuska.cz/#!/ma­gazin/jidlo-ve-svete/zajimavosti-o-americkych-koblihach-donuts

Z článku vyplývá, že je to zvyk zaběhlý někdy v historii, ale už se přesně neví jaký je jeho původ.

zjentek

To je snad celkem zřejmý, ale co nepochopim, tak proč maj NAŠE KOBLIHY v sobě vždycky ďouru!

Kepler

zjentek: tunelování je přece česká specialita, ne?

Edison

Zjentku, koblihy „berlinery“ se plněj až po upečení (usmažení) a to velkou stčíkačkou.