Lukas27

Proč jsou u nás jezera tak špinavá?

Odpovědi
Edison

Jak „špinavá“??

Kelt

A ty jsi čistý? Nejvíc ze všeho máš v sobě baktérií. A jinde jsou ta jezera čistá, abys to mohl porovnat?

Drap

Proč myslíš že špinavá? Některá jsou čistá.

Meggie2

Když to porovnán např. s jezery v Rakousku nebo i v Německu, Švýcarsku a Itálii, tak je to opravdu velký rozdíl. Jezera jsou ve většině případů naprosto průhledná a to i u větších měst nebo i řeky v centrech jsou průhledné. Je pravda, že s jezery v ČR se to nedá srovnávat. Např. Máchovo jezero je naprosto hnědé, pěnité, plavou v tom odpadky, to už je samozřejmě chyba lidí ale ta barva jezer je pravděpodobně zapříčiněna podložím, které u nás je. Jílovito písčité, v Krkonoších je až červená hlína, podle toho pak ta voda vypadá. U Alp je skánaté podloží, proto je to takový rozdíl

tomiket

Jak už bylo zmíněno záleží hodně na podloží. Vem si třeba na Třeboňsku pískovny, ty působí tak čistě, že by se z nich dalo rovnou pít. Či případně zatopené žulové lomy, ty jsou také průzračně modré..Tedy do okamžiku než se tam začnou čvachtat lidé, kteří začnou vířit kal a množit sinice. Což je přesně ten případ proč jezera a jiné vodní plochy u nás působí špinavě. Třeba horská plesa, kde se koupat nesmí jsou také čistá. Což má patrně i souvislost se zmíněným rakouskem, kde se víceméně v těchto ledovcových jezerech koupat nesmí.