Lgee

Proč je tak málo státních firem?

Chtěl bych pracovat v nějaké státní firmě, protože to má aspoň nějaký hlubší smysl (dřiv sem pracoval u ČP, ale jen jako brigadnik na roznos novin), ale vypadá to, že ČP je jen jedna z mála státnich firem v ČR.

Odpovědi
Schluker

Odpovim otazkou: proc by jich melo byt vice? Statni firmy davaji smysl v tech sektorech, kde zajistiji nejakou sluzbu obcanum, ktera by sama o sobe nebyla rentabilni. U statni dirmy je vzdy vysoke riziko nerentability. Zamestnanec, ktery neni ohodnoceny na zaklade vykonu a vysledku firmy to ma jaksi na salamu.

da ny

A co byste rád dělal? Co můžete nabídnout?
Ono jich tak málo není.
Zrovna ČP bojuje s nedostatkem spolehlivých „pošťáků“ a na růžích ustláno nemají, Je to velmi tvrdý chlebíček!
Strojvedoucích (ČD) je nedostatek, každý na to, ale nemá.
Pokud máte bakalářské či magisterské VŠ vzdělání, otevírají se Vám další dveře :).
Státní nemocnice, lázně, úřady mají nějakou údržbu, zaměstnance na úklid (všude nenají úklidové služby), řidiče včetně sanitek (NZP), vrátné atd. atp.

Gonfaloniér

Hlavně proto, že ekonomiku máme kapitalistickou, kde podnikají především občané – nakládají s tím kapitálem více méně svobodně, podle sebe. Je v jejich rukou. A státu se to tak i víc oplatí než kdyby podnikal sám. Ale sosobně si myslím, že nejlíp je to kombinované… že by stát mohl víc podnikat, což by byly jeho vlastní větší příjmy. Jinak jsou základem totiž jen daně a tištění nových peněz.
Stát taky podniká. Víc má ale spíš instituce (školy a úřady, kulturní instituce a organizace, popř služby přímo pro občany jako ta ČP aj.).

da ny

https://www.re­konstrukcesta­tu.cz/archiv-novinek/statni-firmy-musi-ridit-odbornici-zajistit-to-muze-nominacni-zakon
Státní zámky mají zaměstnance, v IT sluřbách lze pracovat na úřadech, školách (VŠ), v nemocnicích.
Jen hledat a mít co nabídnout :D