Proč je politická gramotnost v Česku tak zahleděna do sebe, že se mnozí nezajímají o zahraniční politiku?

Není to součást vzdělaného, uvědomělého člověka?

Nejlepší odpověď
Kepler

V mém případě je to právě naopak, o zahraniční politiku se zajímám víc, než o tu domácí. Málokdo si uvědomuje, že dění za našimi hranicemi může mít i rozhodující vliv na dění u nás. Od domácí politiky toho moc převratného nečekám, spíš bývám znechucený věčnou korupcí, podvody, žabomyšími válkami, neschopnosti soudů a vzájemným kydáním hnoje na hlavy oponentů.

Další odpovědi
Emefej

Politická gramotnost? Dovol, abych se zasmál. V naší populaci hrubě převažuje politická (finanční ještě markantněji) negramotnost.

Gonfaloniér

Zajeď na Slovensko do Polska, do USA (nebo snad kdekoli jinam). Uvidíš, že lidi se o svou domácí politiku nezajímají úplně stejně jako tady a o zahraniční se zajímají jen tak povrchně, co vidí/čtou v médiích (v bulváru), podobně to platí i pro tu tuzemskou. V případě té mez. politiky se to vztahuje hlavně pro ty „populární“ státy, supervelmoce nebo co je právě v kurzu (podle médií samozřejmě. Ty to určují). Všude po světě lidi vědí, kdo je prezidentem USA, Ruska, kancléřem Německa, diktátorem KLDR, královnou VB a pár dalších (mnohdy nepodstatných) věcí. Ale představitele jiných států, ne tolik známých ti neřeknou ani premiéry nebo jiné osoby v politice ani v těch „populárnějších“ státech, jak funguje jejich stát/vláda, kdy mají volby.
Něco jako „politická gramotnost“ u prostého lidu neexistuje (mnohdy ani u politiků). Tím nemyslím jen přehled v aktuálním politikcém dění doma a v zahraničí, ale obecně v politologii.
Ve školách se to moc neučí a lidi sami se k tomu neodhodlají, aby se v tom nějak dovzdělali a orientovali (celkově v politice a co s tím souvisí, v ekonomii, právu/zákonech).

Příjde ovšem na to, co si představuješ pod tím, že se o to lidi nezajímají. Po hospodách se o politiku zajímají velice. Ale řekl bys o nich že mají přehled, že jsou objektivní nebo znalí?

led

Gonfaloniér, nemusím chodiť do zahraničia, všade nájdete ľudí pasívnych a aktívnych, aj krčmových a kaviarenských politikov – tárajov.

anonym

Kepler: K zamyšlení a v mnohém souhlasím. Otázka je pak měřítko znalosti tamější politiky. Pokud se zajímáš o zahraniční dění (nejen skrz česká média), je to dobrý krok. Pak mě překvapuje, že neznáš AfD, což je nyní celkem trend v nedaleké spolkové zemi.

Kepler

AfD neznám, protože jsem na ni v našich médiích nenarazil. Zřejmě jde o okrajovou a bezvýznamnou záležitost.

anonym

To, že to v českých médií moc nepokrývá obsah neznamená, že to není důležitý jev. Naopak česká média v mnoha ohledech nejsou kdo ví jaká v informovanosti.

Strana AfD získává na hlasech, její protiimigrační program, nacionální nálady jsou terčem mnoha diskuzí a i na tom získávají body. Jejich cílem je dostat Německo z EU – a tady už vidíme vliv na Česko. Jen na okraj: v Sasku nebo v Durynsku získávají přes 20 % hlasů do zemských sněmů.

Nejde o okrajovou záležitost.

anonym

Emefej: Děkuji za doplnění a konstatování.