JáJsemKarel!

Přes který program přeměnit pixely na čísla/písmena?

Neznáte nějaký program, který by nastavil každému pixelu v obrázku hodnotu dle barvy a tu pak převedl do textového souboru? Podobně jako na obrázku:

Odpovědi
Edison

Každý pixel to číslo již má. U BW obrázku udává hodnotu šedé, u barevných jdou hodnoty většinou tři. Jde tedy asi jen o to ty hodnoty zobrazit. Mno… zajímavé, ale nějak nevím, k čemu by to bylo dobré.

Arne1

Pokud by se to převedlo do formátu BMP Truecolor, tak by pak ten soubor šel vypsat (hexa) a podle formátu barev by bylo 24 bitů (tj. 3*8 bitů) na pixel. Nebylo by to sice tak hezké jako v uvedeném příkladu, ale pro účel který mám já na mysli by to vrcholně stačilo. Jestli budu mít chvíli času, tak zkusím trochu hledat nějakou metodu aby se to nemuselo programovat.

anonym

každý pixel už číselnými hodnotami definován je. A sice 8 nebo méně často 10 bitovým číslem na každou použitou barevnou složku (typicky tři složky RGB nebo čtyři CMYK) … takže musíš specifikovat do jakého tvaru v tom textovém souboru to vlastně chceš převést, stačí ti něco jako JSON výstup ?
[ {r:10, g:125, b:356}, {r:10, g:125, b:356}, {r:10, g:125, b:356} … ]

s tím že rozměry matice jsou dány mimo toto pole ? nebo jak přesně si ten textový výstup představuješ ? Je řada podoby jaké může mít.

Mc Merkurion

… pro začátek: https://image­colorpicker.com/cs

Dochy

Zapomněls na obrázek. Existuje ASCII art – tam je to jedna skupina programů, které to dovolují. Dokonce pro linux existuje i aplikace, která dovolí na textové koznoli nechat přehrát klasické video (real-time převádí obraz na písmenka tak aby ses mohl koukat na film) Pokud to chceš jen do textové podoby zašifrovat, tak např. kódování BASE64 se používá pro převod libovolného souboru do ASCII podoby – původně navrženo pro to, aby bylo možné binární soubory posílat e-mailem, který byl navržen jen pro text.

JáJsemKarel!

Arne1: Díky, vypadá to, že jsi vyřešil můj problém! To, že to nevypadá hezky jsem vyřešil nahrazovačem textu. 😁

JáJsemKarel!

Omlouvám se, zapomněl jsem obrázek nahrát, tady je:
https://ctrlv­.cz/shots/2019/12/09­/tfJR.png

Arne1

Zajímavý námět na šifru ! Ale tu rozumně složitou metodu pro získání hodnot by to chtělo. Ještě bych to vylepšil že by ta hodnota byla přes funkci modulo a byly by přidané náhodné hodnoty barev.

Edison

Nemyslím. Pro šifrování existují mnohem efektrivnější metody.

Arne1

To je pravda. Ale mně nejde o neřešitelnou šifru – ani o šifru na kerou stačí pustit nějakou webovou službu, nýbrž o šifru která je složitá, neotřelá, jednoznačná – ale dá se vyluštit aniž by dotyčný musel vědět co jsem měl k večeři. V každém pixelu bych měl 3*3 bity na náhodný obsah. Tomuhle bych klidně dal obtížnost 5, ještě podle úsudku betatestera.

Edison

Nevím, jestli je ti známo, že princip šifrování v obrázcích již dávno existuje. A ne jen v obrázcích. Prakticky do jakéhokoli datového souboru lze vimplementovat jakoukoli informaci tak, aby původní informace nebyla poškozena. Programy k těmto účelům jsou běžně dostupné. Vezmeš obrázek ve formátu JPG a napíšeš text, který se do něj má ukrýt. Pak čitateli stačí mít původní prázdný obrázek a text na něj vyskočí. Dá se schovat i pod heslo. Problémem je poměr čistých dat a dat ukryté informace. Dnes e ovšem už tyto metody nepoužívají, dají se pomocí dalších softů celkem dobře prolomit, a to i bez původních čistých obrázků a hesel. Jde jen o to vědět, že skrytou informaci obsahují. Jendím ze základních kryptografických pravidel totiž je utajit, že nějaký soubor dat vůbec skrytou informaci nese.

mimochodem… obrázky JPG klidně mohou nésty viry, skripty, které se uměj samy spustit a podobně. I email v HTML formě toto umí. Ani si toho nevšimneš bez dobré antivirové ochrany, případně bez správné ochrany elektronickým podpisem. Ten mj. umí rozlišit, jestli s obsahem nebylo manipulováno, např. vložením škodlivého kódu, nebo jiné skryté informace. Prostě manipulaci s obsahem.

Arne1

Samozřejmě je mi to známo. Ale pro účel který mám na mysli je ideální právě něco co se dá eventuelně i ručně rozdekodovat (když se objeví kde to je)