Lgee

Pokud by nějaký akt EU porušoval ústavu, mohl by ústavní soud rozhodnout, že tento akt nebude na území aplikován?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Samozřejmě. I v Německu Ústavní soud zneplatnil směrnici EU.

Další odpovědi
Pepa25

Je to nejasné. Z principu ne, ale první vlaštovka opačného názoru bylo rozhodnutí německého ústavního soudu (viz odkaz).

Zdroj: https://www.ceska-justice.cz/2016/01/­us-nemecka-nebudeme-dodrzovat-evropske-pravo-je-li-v-rozporu-s-ustavou-a-pravem-na-lidskou-dustojnost/

JežíšKristus

Ano, ale většinou si ústavní soudy s tím nevědí moc rady. Praxe je taková, že zpravidla německý ústavní soud nějaký právní předpis EU buďto určí jako neaplikovatelný pro Německo, nebo potvrdí jeho působnost pro Německo. Ostatní ústavní soudy v Evropě pak zpravidla přebírají právní názor německého ústavního soudu (s tím, že právní řády v kontinentální Evropě vycházejí z německého a rakouského práva, takže není třeba právní názor ani nějak upravovat).

plebs

Podle mého názoru Lisabonská smlouva nahrazuje ústavní smlouvu, kde jsou uvedeny výlučné kategorie pravomoci Unie a jsou členským státům nadřazeny.
Smlouva zahrnuje Listinu základních práv EU a proto si může ve většině nárokovat i přednost před ústavami členských států.

Adam2006

EU má právo na vše, má neomezenou pravomoc.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

JK: že konstinentální právo vychází z německého a že proto ostatní ústavní soudy přejímají rozhodnutí toho německého je tak zjednudušující tvrzení, že je až nepravdivé. Spíš jde o to, že v právních věcech jsou Němci největší puristi (jsou holt pünktlich und akkurat), takže pokud jsem zažil debaty o výkladu unijního práva, tak přeba my jsme argumentovali podstatou, ale Němec doslovným výkladem).

JežíšKristus

Josef pětadváca: neříkám, že to je „proto“. Přejímají je, protože jsou líní, a protože se jim líbí argumentace Němců. Nebo proč, co já vím, co se Rychetskýmu honí hlavou. Takhle mě to řekli JUDři, tak to posílám dál, ale co jeden JUDr, to dva názory.

Obecně se ale v Čechii má za to, že materiální ohnisko Ústavy (=asi prvních 8 článků Ústavy ČR) má přednost před veškerým EU právem.

Pepa25

Nejsem ústatní právník, takže co je ohnisko ústavy ČR nevím. Alle shodou okolností jsem dnes četl názor (týkající se řešení možného konfliktu novelizované ústavní ochrany použití zbraní a hypotetického rozporu s evropskou směrnicí), který vám dává za pravdu https://denik­n.cz/690663/o­brana-se-zbrani-v-ruce-nemuze-narazit-na-evropske-pravo-ale-na-schizofrenni-konflikt-ceske-ustavy/

Adam2006

Drap zde třeba psal to že EU má neomezené pravomoci ve všech oblastech, jak je to možné?

JežíšKristus

Pokud to Drap někde psal, tak to napsal špatně. EU má omezené kompetence, které jí byly svěřeny členskými státy. EU řeší zahraniční politiku, obchod, svobodu pohybu osob, zboží a služeb, a takové věci. Rozhodně nemá neomezené kompetence.

Adam2006

No ale výkon pravomocí dohlíżí EU, tak když pravomoc překročí a Evrop. Soud rozhodne o tom že je to v mezích EU tak s tím nikdo nic neudělá..