Marty Koller

Pokud budu opravdu chtít, můžu být jednou v životě slavný scénárista?

Je to těžké?

Odpovědi
led

Nestačí len chcieť, treba preto aj niečo spraviť.
Scénarista, by nemal len vedieť písať, jeho úlohou je aj zo zlého príbehu spraviť trhák a nie, ako sa často stáva, z výborného námetu spraví prepadák, ktorý nechce žiadne režisér.
Scenarista je človek, ktorý napíše scénar, po ňom príde režisér a prerobí z neho polovicu. Potom sponzori chcú úpravy a produkčný znížiť náklad. Keď scenerista urobí päťdesiatu zmenu v scenáre, starý režisér odstúpi a príde iný a kolotoč zmien začína znova. Nakoniec scenaristovi, kjeho úplne zmenený scénar príjmu v jeho prvej verzii a začína sa nakrúcať. Scénarista dostáva zákaz vstupu na pracovisko. Nakoniec po premiere preňho absolutne neznámeho filmu, sa z titulkov dozvedá, že scénar písal on.
Bláhový Marty Koller, scénaristi sa málokedy stávajú slávnymi, oni patria do kategorie: spravil si svoju prácu, ustúp a neprekážaj víťazom.
Kto z vás pozná nejakého scenaristu, snáď okrem tých, čo zrátame na prstoch jednej ruky? Koľkí pri pozeraní titulkov (výplatná listina páchateľov filmu) pozeráte na iné mena, než tých prvých 4 hercov?
Ale ak sa budete na prácu scénaristu naozaj vážne pripravovať, plne sa jej venovať a bude o vás v „branži“ záujem, o takých niekoľko desaťročí môžte byť slávny aj medzi filmovými „fajnšmekrami“.

dodatok:

Slávu scénaristov, až príliš často nevytvára ich samotná práca a názory divákov, ale mienkotvorné médiá. Len pozrite na súčasnú finančne nákladnú bombastickú mediálnu reklamu ešte pred premiérou filmu. A následne divák ide do kina na film s už vopred pripraveným pohľadom.

Gonfaloniér

Můžeš a budeš, když na tom budeš usilovně pracovat. Úspěch je těžký, zaměstnání samotné a druh práce být nemusí. Těžké je být úspěšným a uznávaným. Průměrným nebo podřadným scénáristou můžeš být hned. Podnikatelem taky můžeš být hned, stačí se zaregistrovat v rejstříku a splnit pár drobných podmínek. Hned si podnikatelem, ale neznamená to, že jsi úspěšný a vyděláváš těžké prachy. Platí to i pro každou profesi a jiných oblastech života.
Pokud chceš v budoucnu psát (scénáře), tak už si to nacvičuj a často piš (cokoli). Ať se v tom procvičíš a ji v tom dobrý.

Kelt

Je dobré chtít, ale to nestačí. Je třeba si udělat plán a ten plnit. Třeba výběr školy, účast na nějakých soutěžích, oslovení lidí z branže a podobně.

elkon

To musíš mít předpoklady a vystudovat scénáristiku. Slavný scénárista byl třeba Jaroslav Dietl, nebo Jiří Hubač.