Savier

Pilo se „za komára“ více alkoholu než dnes?

Zdá se mi, že děda mi kdysi říkal že jo.. Už je to ale dlouho takže bych si tuto informaci chtěl ověřit. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Filip84

Celková spotřeba alkoholu na obyvatele a rok byla v roce 1989 8.2 litrů čistého ethanolu @ osoba @ rok, v roce 2021 to bylo 9.7 litrů čistého ethanolu @ osoba @ rok, takže alkoholu se vypilo méně než dnes.

V roce 1989 vypil průměrný občan ČSR 170.8 litrů alkoholických nápojů @ rok (bez ohledu na druh, procentuální množství ethanolu, etc.), v roce 2021 vypil průměrný občan ČR 163.3 litrů alkoholických nápojů.

Celkově se tedy v roce 1989 pilo méně alkoholu, než dnes, zato více alkoholických nápojů. Souvisle je však nutno poznamenat, že spotřeba jak alkoholických nápojů, tak čistého alkoholu, stoupala kontinuálně od roku 1990, největší spotřeba alkoholických nápojů byla v roce 2005 – 188.1 litrů @ osoba @ rok a největší spotřeba čistého ethanolu byla v letech 2007 – 2009, shodně po 10.4 litrů @ osoba @ rok a výraznější propad lze sledovat až v letech 2020 a 2021 (a novější statistiky zatím nejsou). Za tím může být ledasco, například i to, že hodně lidí nakupuje levnější alkohol v Polsku, nebo i jinde – to můžeme vyhodnotit až tak za deset let, jenom se obávám, že reálná spotřeba bude vyšší, protože alkohol zakoupený v zahraničí nelze podchytit, stejně, jako samohonku, například. 😅

V roce 1989 byla, obecně, větší spotřeba píva (151.0 vs 135.4 litrů), avšak s nižším obsahem alkoholu (v pívu se ho vypilo 4.1 vs 4.5 l @ osoba @ rok).

Výrazně, od roku 1989, stoupla spotřeba vína – z 13.5 l na 20.8 l @ osoba @ rok, a to samé v hodnotě čistého ethanolu: z 1.6 na 2.4 l @ osobu @ rok.

Stejně tak stoupla spotřeba tzv. tvrdého alkoholu (s objemovým procentem 40 a vyšším): z 6.3 na 7.1 litrů @ osoba @ rok, a v čistém ethanolu z 2.5 na 2.8 litrů @ osoba @ rok.

Celkově se, tedy, za Husáka chlastalo méně.

Zdroj: https://www.czso­.cz/documents/10180/171­348127/32018122_0303­.pdf/771d38d7-9698-4218-a51c-00857f273233?­version=1.1

Další odpovědi
paul1

V práci určitě, stále se něco slavilo. Když náhodou nebylo co, tak se slavil kterýkoliv den v týdnu.

elkon

Dříve za pití v práci nebyly takové sankce jako dnes, tak toho mnozí využívali.

Ametyst

„Dnes“ může být třeba ovlivněné covidovými restrikcemi a lockdowny: lidi měli domácí vězení, ponorkovou nemoc, zničené vztahy, konec příjmů, deprese, kdoví, co to v nich nastartovalo: o tom se přece nemluví ! Covid skončil, zapomeňte… Občas probleskne zprávička, že je nedostatek psychologů, že přibylo lidí s mentálními i fyzickými problémy… takové situace si říkají o alkoholovou berličku. Naštěstí se o tom všude nemlčí.

zjentek

Já nevím ale za komára bylo v krámě v regálu pár flašek a podívej se do krámů dnes! Chtělo by to zeptat se obsluhy jak často doplňují zboží 🤷‍♂️

Pije se ze zoufalství nešťastného života a tak si myslím že dnes se pije zhruba stejně jako za komára, protože od komára dosud nebyl ve vládě zatím nikdo, kdo by pro blaho občana cokoli zlepšil. V Evropě si mezi ostatními státy pevně stojíme na jasně určené značce, své dané úrovni, silně ukotvení, jako ti statní býci, již dobrých přes padesát let. Všichni, i ti okolo. Tak snad už brzy tam někdo takový přijde, kdo nás vytrhne z vlastních okovů laxnosti a spoléhání se na autoritu, nebo politologa. No a zadostiučiněním pak bude, že svorně přestaneme pít. Všichni. Osobně jsem nikdy nepřestal věřit a volil jsem skupinu, kde byla mimo jiné na př. Soňa Peková (jinou, lepší možnost jsem jednoduše neviděl).

Slunce v duši všem. Haribol!

(Ne to byla ironie woe jasnačka že plebs chlastá jak najatý a v DALEKO VYŠŠÍ MÍŘE a plebs je dnes už i ve vládě protože za demokracie jsou VŠICHNI VŠÍM [kokot prezidentem etc.] řešení to tedy NEMÁ!!!)

wolstryt

Pilo se statisticky méně, ale opticky to vypadalo, že se pilo hodně, protože tenkrát byla konzumace alkoholu ve většině případů „společenská událost“. Dnes v „demokracii“ je to přesně opačně, protože lidé statisticky chlastají víc, ale opticky to není vidět, protože ve většině případů lidé chlastají sami doma (ti na vyšším levelu pak dávají alkoholové komba s antidepresivy).