Tuisenim

Odhad rychlosti automobilu při krizovém brzdění.

Jedete 70km/h po rovné silnici a ve větší vzdálenosti zjišťujete, že autobus před vámi ( o délce cca 15m) právě zajel na zastávku.V okam­žiku, kdy váš přední nárazník je na stejné úrovni jako je zadní nárazník autobusu, vám na přechod (který je v těsné blízkosti před autobusem) vyběhne skupinka lidí. Jakou si myslíte, že budete mít rychlost na přechodu, po vaší snaze zastavit automobil?

Nejlepší odpověď
elkon

Zkušený řidič nevymýšlí nesmysly, ale reaguje na situaci z předstihem a předpokládá, že může problém nastat, proto včas sníží rychlost, aby bezpečně projel zmíněným nepřehledným úsekem.

Další odpovědi
Pepa25

„Dráha pro zastavení vozidla je tvořena dvěma faktory – reakční dráhou a vlastní brzdnou dráhou. Reakční dráha je dráha, kterou řidič ujede od okamžiku, kdy rozpozná kritickou situaci, zpracuje ji a začne brzdit. To trvá asi jednu vteřinu. V tomto čase se však vozidlo dále pohybuje s nezměněnou rychlostí. Při 90 km/hod. je reakční dráha zhruba 25m dlouhá. Teprve potom jsou zapojeny brzdy. Brzdná dráha závisí na dané rychlosti, ale i na četných vnějších podmínkách.“

Zdroj: https://www.po­licie.cz/clanek/u­zemni-odbor-trutnov-dopravni-inspektorat-rychlost.aspx

seraphico

Nikdy jsem to nezkoušel, takže to nemohu říct přesně, ale podle mě se ta rychlost nijak zvlášť nesníží. Záleží samozřejmě na reakční době, ale i při rychlé reakci bych to odhadoval tak na 60 km/h.

Rocker

Spočitej si,za jak dlouho ujede auto 15 m při 70 km/hod. Když odečtes dobu tvojí reakce,moc toho neubrzdíš.

Justin1

Pokud je někde autobusová zastávka a u ní je i přechod pro chodce, pochybuji, že by v tom místě zároveň byla povolená rychlost 70 kilometrů za hodinu. Znám jedno místo, kde tato rychlost je povolená, ale není tam přechod pro chodce, je tam vyznačené jenom místo pro přecházení, kde chodci nemají přednost.

Kryšpín

Pilot za volantem když nemá přehled na obě strany přechodu / občas mistr s dodávkou stojí 1 metr před přechodem /, tak i rychlost 10 km může být nepřiměřená.

Tuisenim

Děkuji všem…byla to modelová situace, která dokazuje jak nebezpečná je tato rychlost v obci…

Rocker

Při 70 km/hod ujede auto 19,4 metrů za sekundu,takže začneš brzdit za přechodem.

Tuisenim

elkon:
Jde o váš odhad rychlosti, ne o to jak umíte předvídat situaci…

elkon

Odhad rychlosti nemá žádný smysl, důležité je umět předvídat. Podle toho se pozná kvalitní řidič.

Tuisenim

Tato otázka a její odpověď, je primárně pro ty, kteří nedodržují rychlost v obci. To, že někdo umím předvídat a považuje se za kvalitního řidiče, mu jistě nedovoluje aby překračoval rychlost.

Tuisenim

Přesněji snažíte se zbrzdit automobil ze 70km/h na 15m.

Tuisenim

Zkrátka brzdíte ze 70km/h na vzdálenosti 15m.