vlozitkon

Myslíte si, že „pražská kavárna“ má patent na rozum jak by se měla u nás a ve světě dělat politika?

Odpovědi
anonym

Smutně koukám, kdo je pražská kavárna, už ji někdo viděl? Má ,,vesnická hospoda" patent na rozum? ;)

Ametyst

Snaží se o to, seč může, a masmedia jí pomáhají (proto tak ztrácejí na důvěryhodnosti). Naštěstí existuje Zbytek republiky, který má toho poučování a kárání dost.

led

nielen „pražská kavárna“ ale aj „staničný bufet“ a ďalšie podobné podniky združujú týchto pseudoodborníkov politológov, niektorých pri káve, niektorých pri pive, vždy ochotných riešiť vnútroštátnu a zahraničnú politiku. Preto tam radi chodia aj pracovníci m´édií, krycím pomenovaním „novinári“ a ziskavajú tu informácie do svojich médií. Preto výraz ""pražská kavárna"" je súhrnné pomenovanie týchto „odborníkov na politiku“.

To bol jeden pohľad na pražskú kavárnu.
Ďalší pohľad vychádza tak trochu z histórie.
„Pražská kavárna“ ako symbol teoretickej politiky.
Ako miesto stretnutia politikov, umelcov, novinárov pracovníkov vládnych úradov bývala často kaviareň. Tu sa stretávali, čítali noviny a vymieňali si svoje názory na politiku, ekonomiku, „kuli pikle proti CK mocnárstvu“ teda robili „kaviarenskú politiku. Niekedy aj naozajstnú, niekedy takú opatrnú, aby im to neublížilo, ale mali z toho zisk. Zisk politický, ale aj zisk ekonomický. A niekedy len platonickú kaviarenskú politiku plnú veľkých rečí bez skutočného výsledku. Takú, aby jej účastníkom neublížila a zachovala "status quo“ tj. „Stav nemenný“

led

Markusei aj vo „vesnické hospodě“ nájdete „vesnický variant pražské kavárny“

anonym

Každý má právo na svůj názor. Mě prostě mrzí, že se poukazuje na někoho / nějakou skupinu lidí a představuje jako to zlo. Já prostě v toto dělení nevěřím.

Ametyst

Markusei: Zprávy se bohužel dělají v Praze. Kamarádíčci se vzájemně zvou před mikrofon, proto také ve veřejnoprávních mediích recyklují tytéž obličeje. Pak přijdou ještě umělci, a jak začnou tihle milionáři poučovat ten „zbytek republiky“, tak je to špatně.

anonym

Nestavím se do role obhajoby. Je spoustu lidí mimo tuto pomyslnou smetánku, kteří mají střízlivý názor, se kterým souhlasím. Ale pokud chceme hledat dialog, tak neustálé se vymezování také není cesta. Třeba lidé v Praze také nejsou všichni stejní, jsou kritičtí a nepovažují se za nositele jedné pravdy. Pamatujme na to.

helevoles

Každý může vyjádřit svůj názor. Pouze pohrdám těmi lidmi, kteří se domnívají, že jejich názor je nadřazen. A to je právě to, čemu se říká pražská kavárna nebo milion chvilek pro demokracii

anonym

Souhlas s první částí. Nikdo nemá patent na pravdu. U těch chvilek mám spíše obavy, kam to může zajít. Ale kritika je potřebná. Ale formovat ty lidi do nějaké skupiny… nevím, zbytečně to vyhrocujeme a jiní to využívají.

vlozitkon

@Markusei Je to terminus technicus pro poměrně úzkou vrstvu zejména pražských umělců a intelektuálů, kteří jsou nekritickými obdivovateli Václava Havla a Karla Schwarzenberga, líbí se jim tzv. nepolitická politika, příliš nerozumí ekonomice ani mezinárodním vztahům, jsou emocionální až hysteričtí a rádi sami sebe poněkud povrchně po vzoru hollywoodských hvězd dojímají symboly jako je Tibet.

anonym

Rozumím, ale stále je to termín, který se snaží zdiskreditovat určitou skupinu lidí, spíš mi to přijde, jako ukazování na toho nepřítele. Každý má právo na svůj názor a lidé, kteří si myslí, že mají patent na rozum, nejsou jen z pomyslné ,,pražské kavárny".

helevoles

Každý může vyjádřit svůj názor. Pouze pohrdám těmi lidmi, kteří se domnívají, že jejich názor je nadřazen. A to je právě to, čemu se říká pražská kavárna nebo milion chvilek pro demokracii

Pepa25

Já zase pohrdám lidmi, co tu vystupují pod více nicky … Myslíte si, že tam máte víc pravdu?