Savier

Myslíte si, že existuje hodně temná historie, o které nevíme?

Víme o holokaustu, víme o atomových bombách… Jenže nevíme o historii třeba padesát tisíc let zpět. Co když v tu dobu byl 'in" incest a všichni jsme „bratři a sestry“. To je nechutná představa. Jenže v tu dobu se taková zvěrstva klidně mohla ututlat.

Nejlepší odpověď
Drap

Nevím, co považuješ za temnou historii, ale v podstatě většinu věcí víme. Některé však nevíme a ani se zřejmě nikdy nedozvíme-

Další odpovědi
Ametyst

Jsem dost skeptická k tomu, jak se mocní tohoto světa vždycky a dodnes staví k informování veřejnosti. Např. v Německu nebyly dodnes otevřeny archivy z 2.světové války. Aby to přece neublížilo těm ještě žijícím. Němci si chrání své válečné zločince, ehm, pardon, veterány z války.
Totéž v bleděmodrém se dělo po roce 1989. Pálily se archivy StB, svazky zmizely. Zaměstnanci StB zůstali v utajení, ale jejich někteří spolupracovníci byli popotahováni a lustrováni. Kdo teď sedí na Hradě, mluví za vše.
100× opsané historii se stejně moc věřit nedá. Každý si mohl něco přimyslet a něco zamlčet, jak už to tak v lidské společnosti chodilo a chodí.

da ny

Některé „archivy“, jsou pečlivě „hájené“, zamčené (Německo, USA, NASA, Vatikán, Rusko …).
„Lidstvo ještě není zralé“, říkají, na odtajnění, zveřejnění všeho….

Incesty má lidstvo (Starověké Řecko atp., Dějepis jsme měli na ZŠ všichni….), již za sebou. 😉
Degeneraci šlechtických rodů také….
To, že se brali „příbuzní“, maximálně z vedlejší vesnice, již dávno také.
Těch společností, kde se to objevuje, není mnoho/nebezpečné.
Migrace je ysoká řádky desítek let (stovky). Sourozenectví by bylo vzácné. V hojné míře = utopie (nesmysl). V západní společnosti určitě.

Většina zaměstnanců bývalé STB, jsou v důchodovém věku a ještě spíše na onom světě.
Mstít se na potomcích, trestat je za předky….? Nesmysl.
Těch hradních pánů s příslušností v KSČ, už (snad) mnoho nehrozí 😉

Jak píše Ametyst, opisovaná a upravovaná historie, je prostá důvěry a záleží na tom, kdo, jak a komu ji podává……
Ostatní dávná historie se často opírá o dohady, předpoklady a domněnky.

Tonda Káňa

Spíš je otázka, co za temnou historii nás teprve čeká… 🤔

Rokio

Ve starověkém Egyptě byl incest mezi členy královské rodiny a například ve starověkém Řecku byla běžná zoofilie i homosexualita.

zjentek

Odpovím pseudo- filozoficky, jak to mám rád. Vše je zde z temné hmoty, temné energie. 😲 Děkuju.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Temn%C3%A1_hmo­ta
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Temn%C3%A1_e­nergie

MirekPopStar

Myslím, že je toto fakt spoustu co nevíme… a možná je to dobře.

aliendrone

Musíš vědět, že existují různá členění dob. Jedním z nich je např. tzv. doba PŘEDHISTORICKÁ. Je definována tím, že tehdejší lidé neznali písmo (tudíž po nich nezůstaly písemné záznamy). Tím se DOST zužuje časové rozmezí na posledních cca 5000 let. 😉

Jinak pochopitelně existují nám neznámá fakta. Jejich „temnost“ těžko posoudit (záleží na osobním vkusu každého neosoudruha). Ono stačí jen podávání historie, klidně i té soudobé (20.století). Nemůžu ji nazvat jinak, než více či méně důmyslnou propagandou, občas i trapnou (tu soudobou historii). Standardem je ZAMLČOVÁNÍ (opomíjení významných fakt či jejich bagatelizování) a naopak vynášení/přehánění významu toho méně důležitého. Zkrátka je podávana tak, aby si zájemce udělal NESPRÁVNÝ obrázek, přesněji takový, který VYHOVUJE „aktuálním požadavkům“. 😕

Pokud k tomu přidáš i naprosto vyloženě LŽIVÉ interpretace (účelově), tak se NEDIV, že při důkladnější analýze toho, co bylo, taková „historie“ VŮBEC NEDÁVÁ SMYSL!

[BTW – klasickým sedmilhářem „historikem“-publicistou byl relativně známý sovětský autor Lev Bezymenskij (pracuje dodnes „pro Kreml“, jen převlékl kabát a místo pro politbyro maká pro Putina). Ten si beze studu fakta VYMÝŠLEL (včetně tvorby fotografií dokumentů). Mimo jiné s jejich pomocí „dokázal“, že Katyňský masakr mají na svědomí Němci (tohle se za totáče MUSELO přednášet na VŠ!! 😮 😕 ) nebo že se Hitler otrávil apod. kraviny.
A příkladem „zamlčování“ je např. dnes již odtajněné „tajemství Ultra“ (dešifrování nejtajnějších německých šifer za 2. sv. války). To se také NEMOHLO jen tak zveřejnit (oficiálně, neoficiálně se o tom VĚDĚLO už krátce po válce, ale bralo se to JEN jako „nepotvrzená spekulace“). Proč se to tajilo? Důvodů bylo MNOHO, jedním z nich byl i ten, že by maršíl Montgomery přišel o nimbus geniálního vojevůdce (který se ostatně v Británii traduje DODNES, jen v mnohem menší míře). Naopak by se na něj pohlíželo jako na ZOUFALE NESCHOPNÉHO ŽABAŘE, doslova TRAGÉDA (k tomu ještě "oficiální historie nedospěla – zatím). 🙂 ]

Když k tomu přidáš i LŽI oficiálních představitelů (typicky pětikoaliční coura Černochová), tak se nediv, že se jeden nestačí divit a stav „to mi hlava nebere“ je vlastně běžný. Ale bylo by HEZKÉ, kdyby někdo napsal publikaci/knihu o historii 20. století BEZ přikrášlování/za­tajování. Toho se ale dočkámě jen těžko, MOŽNÁ že tak za pár set let. Ale ta už bude zajímat jen naprosté profesionály historiky. 😕

Každopádně NEVĚŘ slepě tomu, co se dnes publikuje. Vše je poplatné výše zmíněným „aktuálním potřebám“. 🙂

led

Temná história… Hodnotenie histórie záleží od nášho pohľadu (oficiálneho, mediálneho, alebo osobného), znalosti danej doby a vtedajšieho myslenia Je v tom aj kus schopnosti prispôsobiť svoj (súčasný) pohľad na pohľad (vtedajšieho) človeka danej doby. Nemyslím tým mediálny pokus o prispôsobenie si minulosti súčasnému pohľadu, ako často vidíme vo filmoch, aj v novinách. Práve naopak, pozrime sa na minulosť očami človeka, ktorý ju prežil.

K vašej otázke: samotná otázka je práve tým pohľadom, ako sa nemá pozerať na minulosť. V znení otázky si totiž rovno utvárate svoj pohľad, ktorý už vopred popiera vtedajšie medziľudské a spoločenské vzťahy
Navrhované riešenie:
Vyhoďte z mysle súčasné videnie sveta a pozrite sa na svet z postavenia skúmaného človeka, akoby ste boli práve vy tým človekom z danej spoločnosti

Dodatok:
Akú predstavu máte o súčasnej dobe?
Myslíte, že naši budúci potomci budú o nás hovoriť ako o Ľuďoch Temna?
Alebo
máte predstavu, že práve dnes žijeme Znovuzrodenie Ra­ja?

aliendrone

zjentek>>> Já ti NWM bejku, ale poslední dobou jsem čím dál tím více nakloněn tomu, že tzv. „temná hmota“ a „temná energie“ je jen důsledkem nepřesnosti pozorování, jeho chybné interpretace a mnoha dalších faktorů. Ale palec za to, že „jsi o tom slyšel“. 😉