zjentek

Může zbožný člověk neomezeně hromadit majetky?

Jaké světské radosti věřící má?

Ptám se, protože k věřícím zhlížíme často jako k odříkavým a tím pádem jako na jdoucí vzorem, či tak něco. Jako k milostivým a milujícím a ani nás nenapadne, že by mělo jít o nějakou pitomou hru. Děkuju.

Nejlepší odpověď
Rokio

Ano. Být chudý není žádná výhoda. Naopak člověk, který zbohatne svým umem a svou pracovitostí, naplňuje jednu ze sedmi ctností, a to činorodost.

Další odpovědi
Ametyst

Tou otazkou jsem si připomněla kousek textu písničky Karla Kryla: “Farář nám slíbil nebesa, a čeká na majetky.”
Samozřejmě nezáleží na tom, pod jakým praporem, nebo ideologií, kdo majetky hromadí. Lidé mají rádi materialismus. V tomto jsme teprve na úsvitu civilizace.

paul1

Pokud jsou vydělané poctivou prací, tak asi ne. Peníze závadné nebudou, ale jen
láska k nim – hamižnost. A také asi záleží na tom, jak peníze použijeme.

EKSOT123

Je to problematické z několika důvodů. Největší dvě přikázání jsou milovat Boha celou svou myslí, silou,… a potom také milovat bližního jako sebe samého. A tady to drhne s oběma: Ve světě je tolik nuzných, trpících,… pokud by nebyli, tak by to hromadění bylo bez problému. Jenže to také svědčí o tom, že priority tvého srdce jsou někde jinde než v Bohu. Buďto že jsi se přímo do majetku zamiloval, nebo minimálně to, že jsi dezorientovaný a nechápeš jaká je doba. S tím souvisí, že takový člověk cítí v majetku víc než v Bohu nepřiměřenou falešnou oporu, příliš lpí na svém životě, není ochoten se majetku vzdát ve prospěch důležitější věci, určitý druh zotročení.
Ale pokud hromadíš majetky s úmyslem pomáhat ostatním, např. tím, že jim poskytneš spravedlivě placené zaměstnání a budeš je citlivě podporovat v jejich osobních problémech, pak je to myslím celkem dobré.

orwell

Samozřejmě, že může. A může toho dělat daleko víc. Má přece svobodnou vůli, ne? Není třeba ke všem věřícím vzhlížet v bezmezné úctě a brát si je ve všem za vzor. Oni jsou mezi nimi i pěkní lumpíci. Sice chodí do kostela, kde občas zblajznou oplatku, hodí padíka do pokladničky, pak nějaká ta modlitbička a poté jupííí, jede se dál po starých kolejích. A neříkej, že nikoho takového neznáš. Ale asi to nebylo nikdy jinak. Svědčí o tom i úryvek z kázání Mistra Jana:
„… Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra. Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají. Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno. Ale pak, kdyby sám ďábel zaplatil, vstoupil by na nebesa? A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny kožichy drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil. Však poznejte se, vy zloději chudého lidu, neboť Bůh i lidé vás vidí!“ Taky ho za to upálili. A o pár století později – Oliver Cromwell: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=LHHYpu68er0
Též je známo, že nápis „Gott mit uns“ měli na opascích mj. i nacisté za 2. sv. války páchající pěkná zvěrstva. Takže co bys chtěl.
Co se týká těch majetků, vzpomeň si na dvoje církevní restituce, a taky těch malérů se zneužíváním „oveček“ bylo málo?
Někdy si myslím, že s tím náboženstvím je to podobné jako s demokracií. Nejmíň jí najdeš u toho, kdo jí má plnou hubu.

Roman71

Honba za majetkem a bohatstvím je z pohledu Bible modlářství (!), takže je dobré se před tím mít na pozoru. Mimo jiné apoštol Pavel radil učedníku Timoteovi (a potažmo všem křesťanům) ve svém dopise toto:

„Oddanost Bohu opravdu přináší velký zisk, pokud je člověk spokojený s tím, co má. Vždyť jsme si na svět nic nepřinesli a ani si nemůžeme nic odnést. Pokud tedy máme co jíst a co na sebe, buďme s tím spokojení. Ale ti, kdo chtějí zbohatnout, upadají do pokušení a léčky a podléhají mnoha nerozumným a škodlivým touhám, které vedou k jejich zničení a zkáze. Láska k penězům je totiž kořenem mnoha špatných věcí, a protože ji v sobě někteří živili, odvedlo je to od víry a způsobili si mnoho bolestí.“ (1.dopis Timoteovi, 6.kapitola)

Myslím, že k tomu není co dodat.

Zdroj: https://wol.jw­.org/cs/wol/b/r­29/lp-b/nwt/54/6#st­udy=discover&v=54:6:6-54:6:19

M i r e k

Podle mě majetek sám o sobě není špatný, záleží, k čemu se používá. Ale hromadění majetku jako cíl a smysl života rozhodně nejde dohromady s duchovní cestou. Buddha učil vyhýbat se krajnostem, nepřehánět ani odříkání ani požitkářsví. Učil, jak v sobě rozvíjet soucit, laskavost, trpělivost a další dobré vlastnosti, které v sobě všichni máme. Ze začátku to může být neobratné a asi i trochu hrané, něž člověk pochopí, jak je to přirozené a stane se to samozřejnou součástí jeho života. Nikdo nejsme dokonalí, všichni děláme chyby. Je dobré si také uvědomit, že i všechny požitky jsou nedokonalé a pomíjivé a žádný nedokáže udělat člověka dlouhodobě šťastným. Buddha také varoval před jakoukoli závislostí. Můžeme mít záliby, ale nesmí nás ovládat. To neplatí jen o návykových látkách, ale i o závislosti na majetku, na sexu, na Internetu a sociálních sítích, na hazardu atd.

postcd

„Dítky, jak těžké je vejít do království Božího!
Snáze projde velbloud uchem jehly, než aby bohatý vešel do Božího království.“

„Kořenem všeho toho zla je láska k penězům. Z touhy po nich někteří lidé zbloudili z cesty víry a způsobili si mnoho trápení.“