Rokio

Může spáchat trestný čin z libovolné nepříčetnosti i duševně zdravý člověk?

Je reálné, aby člověk bez duševní poruchy se dopustil trestného činu z nepříčetnosti rozpoznávací, nebo ovládací?

Uvedu příklad – Žena je nevěrná muži a daný muž, který netrpí psychickou poruchou, zabije ve vzteku jejího milence.
Jiný příklad – Pachatel se dopustí méně známého trestného činu, protože daný zákon neznal, ale je duševně v pořádku.

Je tohle možné?

zdroj obrázku: pixabay.com – WilliamCho

Odpovědi
SamKnow

Ano může, protože vražda, či jiný trestný čin, při kterém jsou přítomné emoce jako bylo řečeno vztek, nejsou brána jako dostačující odůvodnění ke spáchanému činu. A pokuď pachatel nebyl obeznámen o tom, že se jedná o trestný čin, bude za to stále souzen, jako kdyby o tom věděl.

SamKnow

Ano může, protože vražda, či jiný trestný čin, při kterém jsou přítomné emoce jako bylo řečeno vztek, nejsou brána jako dostačující odůvodnění ke spáchanému činu.