Lukas27

Může si striktní vegan dát produkt, na kterém je napsáno, že může například obsahovat stopy vajec?

Nejlepší odpověď
elkon

Člověk je od přírody „všežravec“, takže může. Vegan se stejně dlouhého života nedočká, protože tělo potřebuje pro správnou funkci celou řadu složek, vitamínů a minerálů, které bez komplexní stravy, jak přírodní, tak živočišné, nedostane. Když pomineme různé uměliny, které stejně zdravé nejsou.

Další odpovědi
seraphico

Ve finále může, ale pokud chce dodržovat pouze veganskou stravu, tak by to moc velký smysl nedávalo.

Více info o tomhle dilematu v odkazu.

Zdroj: https://vegan­.rocks/cs/blog/m­ay-contain-milk/

RyuzakiKate

Proč by nemohl, záleží, jestli chce. Uvádí se to zejména kvůli silným alergikům, kterým by mohla uškodit i ta „stopa“, a to nejen vajec, ale hlavně arašídů, lepku, mléka a dalších.

Beno

Asi může, to by jinak nikdy nenajedl.

dravocado

„Může obsahovat stopy …“ znamená, že ta surovina není přímo v receptuře daného výrobku, ale může dojít neúmyslné kontaminaci při výrobě (případně při skladování či transportu).

Záleží tedy na tom, z čeho ta jeho striktnost pramení.

Každý vegan má tu hranici trochu jinde.

Pokud jde o silnou alergii, tak je to jasné.

Pokud je člověk veganem z etických důvodů,
tak mu nejde ani tak o to, aby minimalizoval počet molekul živočišného původu, které mu projdou trávicím traktem. (Čemuž se někdy opravdu těžko vyhýbá – mnoho potravin má například zákonem danou nějakou maximální toleranci pro množství hmyzu, který mohou obsahovat – ta hranice není nulová.)

Ale jde mu o to, aby svým nákupem nepodporoval průmysl využívající zvířata.

Pokud ten výrobek nemá žádnou živočišnou složku přímo v receptuře, tak pak o podpoře živočišného průmysl zřejmě nelze mluvit.

Někteří vegani ale například záměrně nekupují ani některé čistě rostlinné potraviny (klidně i přímo označené logem vegan), z důvodu, že ten výrobek spadá pod mateřskou společnost, jejíž hlavním zdrojem je živočišný průmysl. (Například vegan značka Alpro, kterou vlastní Danone).
Takoví lidé mají nejspíš zkreslenou představu o fungování trhu a nekupují tedy ani výrobky, které „mohou obsahovat stopy…“, protože jim přijde, že nákupem potraviny od společností produkující i živočišné výrobky podporují zneužívání zvířat.

Můj subjektivní názor je, že pro vegana by mělo být z etického hlediska v pořádku použít následující úvahu:

*„Pokud by se všichni lidé chovali stejně jako já, a vedlo by to k tomu že by svět přestal využívat zvířata, tak je v pořádku se tak chovat.“ *

Kkonkrétně:
„Pokud by všichni kupovali jen potraviny bez živočišných složek v receptůře, bez ohledu na možnou kroskontaminaci, tak by nakonec ani k žádné kroskontaminaci docházet nemohlo, protože výrobky od kterých se to kontaminuje by se přestaly vyrábět. A tedy je v pořádku při nákupu ignorovat to varování pro alergiky.“