CTTON

Může se zakázat volný trh?

Pokud by nějaký stát vydat zákon, který zakazuje například prodávání zlata, počítačových her, stříbra atp., nebylo by to proti zákonům, které zaručují volnost trhu?

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží na zákonech tý daný země.

Ve spoustě zemí jsou věci, které si nemůžete volně koupit. Jakkoliv máme volný trh tady v Česku, plně automatickou pušku si tady nekoupíte.

Ve většině zemí si ani přes volnost trhu nekoupíte člověka.

Asi nemá smysl ani zmiňovat Čínu nebo třeba Severní Koreu.

Další odpovědi
Drap

Oficiální název !volný trh" neexistuje. Co si pod tím představuješ. Každý stát může zakázat cokoli, pokud mu to dovoluje vlastní legislativa, a nebo, pokud takovou legislativu vytvoří.

Ametyst

Dělá se to chytře: trh se prostě reguluje a omezuje pomocí zákonů, až je z toho socialistické hospodaření a vláda přerozděluje víc a víc peněz.

Edison

  1. Volný trh sám sebe zakázat nemůže.
  2. Přemýšlím, třeba mi poradíš… které zákony zaručují „volný trh“?
  3. Co znamená pojem „volný trh“?
  4. Je volný trh opravdu volný? Každý trh podléhá nějakým zákonům, předpisům, normám… a nakonec zákonitostem trhu jako takového.
  5. Trh je tak jako tak regulován. Už teď máme spousty věcí, které nesmějí být obchodovány vůbec, pro jiné jsou stanoveny přísné předpisy a normy.

DoTazatel

Nikde ani volný trh není – je „polovolný trh“ (částečně řízený a regulovaný vládou, CB, a dalšími… prostě státem).

Existence cla, sankcí, vrtání státu do všech aspektů trhu – řízení různých sazeb, snažení se o ovlivnění a „zlepšení,“ zestátňování aj. takových zásahů do trhu, udávání všelijakých předpisů, které udávají různé hodnotové míry, snažit se ovlivnit nabídky a poptávky různým machinacemi na trhu a dalšími stovkami různých regulací ve všech oblastech trhu, která postihují všechny zůčastněné… to vše je vzájemně v rozporu s volným (svobodným) trhem.
Státy regulují trh podle aktuální (domnělé) situace na trhu, podle vývoje za minulá období – podle statistik, snaží se něčemu předejít, něčeho dosáhnout atd… a to všechno je špatně a dělat by to neměli.

Všechno, co uvádíš je proti volnému trhu (a nejen to. Navíc se to všechno všude děje). Ale neexsituje žádný zákon zaručující volnost trhu.
Regulace od ministerstev (financí aj.), samotné vlády Centrálních bank a jejich představených ,… to je téměř na denním pořádku po cleém světě – všude samé směrnice. Proto neexistuje ani kapitalismus neexistuje v ryzí formě, protože neexistuje ani volný obchod (a je to vzájemně v rozporu proti kapitalismu ta snaha o regulaci celého trhu).

Edison

K DoTazateli jen dodám, že některá omezení trhu jsou žádoucí. Např. přiměřená péče o bezpečnost, nebo předvídatelnost vlastností produktu. Od toho máme u nás třeba zákon o požadavcích na výrobky (i když i ten je dost přešvihnutej) a technické normy (mimochodem mnohdy jdoucí za hranu nutných regulací).

quentos

„Může se zákaz volný trh? Pokud by nějaký stát vydat zákon na zákaz prodávání zlata nebylo by to proti zákonům které zaručují volnost trhu?“ Ty mluvit jak černý massa Bob, co trhat bavlnu.

CTTON

Vím je to trošku neobvyklá otázka, ale zeptat se snad můžu ne? :D

Edison

A přemýšlel jsi, než jsi položil otázku?