Kelt

Mohl by fungovat systém komunismus, kdy by nebyly peníze?

Možná utopie, ale princip je takový. Každý si bude brát podle potřeb. Potřebuješ auto, tak si ho vezmi. Potřebuješ jídlo, tak si ho vezmi. Samozřejmě za předpokladu, že pracuješ. Takže ukážeš potvrzení a máš to, co chceš. To by se asi líbilo každému. Horší by to asi bylo z prací, na některou by byly fronty, jinou by nedělal nikdo, nebo za určitých podmínek. Jak to vidíte vy? Z dnešního hlediska, na jména Marx, Engels, Lenin a pod jste ani nemuseli narazit. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já to považuji za utopii. NIKDO by si nebral jen to, co opravdu potřebuje. Stačilo by jen potvrzení o tom, že pracuješ? No potěš pánbůh, popelář by dostával totéž co špičkoví odborníci, super. Kdo by asi chtěl ty odborníky a opravdu užitečné profese dělat? Bzum, bzum, bzum, to mi nejde na rozum…

Další odpovědi
Alesh

Již několik pokusů o zavedení komunismu proběhlo, dokonce někde v Asii (tuším v Kambodži za Rudých Khmerů) zrušili i peníze. Prostě to nefunguje, a když se nad tím člověk malinko zamyslí, tak ani fungovat nemůže. Protože jsou lidi různí, mají různé potřeby, různou morálku, vztah k práci atd. Už jen otázka toho potvrzení, úplně vidím, jak by se to obcházelo, nějakou formou uplácelo. Jak by se hlídalo to, co si kdo už vzal? Třeba u aut by zas takový problém asi nebyl, ale co různé další věci denní potřeby? Na vše by musely existovat záznamy, kde by se evidovalo, jestli sis náhodou nevzal 2× vysavač tento týden apod. A co kdybys ho ale opravdu potřeboval? Jak bys to dokázal? Tento systém by se okamžitě zvrhl v legální rabování, prostě „beru, co můžu, brzo nebude co brát“. Navíc bys musel vše dělat ve stejné kvalitě, třeba auta… kdo by si vzal Fabii, když může mít Superba apod.? Nebo, jak bys rozhodoval, kdo Fabii a kdo Superba? A už v tu chvíli nemáš rovnost, ale nějak ty lidi třídíš.
Další věc – práce. Není práce jako práce, proč bych se snažil nějak tvrdě makat, proč bych měl usilovat se vzdělávat, když pak budu mít stejně jako někdo, kdo někde jen tak něco šolichá, třeba sedí na vrátnici.
Prostě takový systém by dnes nešlo nasadit, okamžitě by se zhroutil. Teoreticky by mohl fungovat třeba krátce po válce a to asi ještě ne v té ryzí podobě. Kdy nebylo nic, když něco bylo, tak to bylo stejné, na příděl. Panovalo „budovatelské nadšení“. Dnes je to pasé.
Když to vezmu kolem a kolem, tak dnešní systém je geniálně vymyšlen, čímž neříkám, že je bezchybný nebo dokonce úžasný, ale jen to, že je funkční… je to novodobé otrokářství, nic víc, nic míň. Oproti klasickému otrokářství je rozdíl v tom, že za svojí práci dostaneš peníze, za ty si ale musíš koupit bydlení, ošacení, jídlo atd. a máš i jakási práva… zaměstnavatel (otrokář) tě nesmí např. zabít apod. 🙂

Drap

Je to nesmysl, každý by potřeboval auto několikrát do roka, stravoval by se v nejlepších restauracích, několikrát do roka by potřeboval mnohatisícovou dovolenou atd. A kde by byly zisky firem, za co by nakupovaly suroviny? Je to utopie a ještě nedomyšlená.

zbyndo

Ja súhlas s Drapom a Keplerom, nešlo by to. Funguvalo to dovtedy, kým sa neobjavil človek. A jeho vlastnosti. Veď tam, kde je viac ako jeden človek, dochádza k rozporu, závisti, nenávisti, atď. Podľa Bilie, Starý zákon, Boh stvoril Adama, a z jeho rebra Evu, a už bol hriech, potom ich synovia Kain a Ábel, Kain zabil svojho brata pre závisť. Ešte o Marxizmu, to sme museli mať nabiflovane, z Leninovych spisoch som robil skúšku, a to na odbornej škole. Bola to nočná mora, ale mal som kvôli tej skúške vypadnúť? No, už moc kecam,… áno, je to utópia

NoFear

Nedává to smysl. Komunismus a všechny jeho obdoby i pokusy o realizaci jdou v přímém rozporu s ekonomikou. Nemůže to zkrátka nijak fungovat. Všechny komunistické myšlenky nejsou utopie (jako demokracie), ale přímo magorie.
Jak si to bez peněz představuješ? Bez nich bychom nebyli tam, kde jsme. OK, je to „jen“ zprostředkovatel hodnot, takové vylepšení, pomůcka, ukazatel a nástroj. Ale sakra důležitý, protože na barteru bychom daleko nedošli. Ekonomika stojí na penězích a komunismus je hlavně ekonomická ideologie (i když díky tomu musí nezbytně zasahovat i do politiky), takže taky stojí na ekonomice (penězích), i když si to ve všech jejich směrech vykládá zcestně. Proč a za co by vlastně ti tvoji lidé pracovali? Tohle už je vrchol nespravedlnosti a chaosu. Každý jen podle svých potřeb a o co by si řekl…? :D Další forma diktatury, Jinak komunismus ani není možné realizovat. Musí nařizovat lidem, co a jak a omezovat je.

Hodnota se necucá z prstu a vše musí být nějak spravedlivě rozděleno (vytvořeno, vypracováno, rozděleno, přerozděleno,.. popřípadě spotřebováno). Je tam úměrnost, vyváženost, nároky. To, že by někdo pracoval a jen díky tomu by měl vše, oč by si řekl, je blbost. Nijak nerealizovatelná z mnoha důvodů. A to i za předpokladu, že by si každý skutečně řekl jen o to, co nezbytně potřebuje (ale to je ta utopie). Ale utopie by to byla i když dáme stranou člověka a jen se zamyslíme nad tím, jak funguje ekonomika, vůbec co je její smysl. Opět tahle myšlenka o komunismu bez penězích, kde by každý dostal, o co by si řekl, je nerealizovatelná, prtoože nemůže niajk fungovat, nejde to a to nejn kvůli lidské povaze a neuvěřitelné složitosti uvedení to do praxe a denodenního realizování, ale ono by to zkrátka nefungovalo, protože se to ani nedá nijak vytvořit. Zakládá se ti to na něčem zcela nereálném, neexistujícím a skutečně nemožném.
Komunismus jde i v rozporu s lidskou přirozeností, povahou lidí a jejich potřebami.

Logika komunistů ve všech jejich názorech a tvrzeních je asi nějak taková:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1­.0-9/125345236_3­081263368643765_84117229­79607247356_o­.jpg?_nc_cat=110&ccb=2&_­nc_sid=730e14&_nc_oh­c=zLrhWNQv5gkAX80W-3C&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=b3aab8375051f78­a159f9fe089a3b616&o­e=6008E963

led

Základ komunizmu nie je (len) dostatok všetkého, ale aj samotné myslenie spoločnosti a jednotlivca, vedomie pokroku. Vždy bude niečo, čoho bude chcieť ľudstvo, jednotlivec aj spoločnosť dosiahnuť, bez toho nejestvuje pokrok. Práca, nie v osobný prospech jednotlivca, či skupiny ľudí, ale uvedomelá práca v prospech ľudstva je súčasťou jeho budúcnosti.
"Horší by to asi bylo z prací, na některou by byly fronty, jinou by nedělal nikdo, nebo za určitých podmínek. " Zbytočné sú samotné teoretické vedomosti, ak ich nikto neuvedie do praxe, rovnako ako keď nikto neodstráni odpad, prebytočné výlučky (hovno) z preplnených záchodov. Preto aj práca upratovačky na WC je dôležitá.
Na tento malilinký detail sa akosi pozabúda.

JežíšKristus

Komunismus bez peněz, jinými slovy bordel na kolečkách, nemůže fungovat. Jednak to bylo prokázáno řadou reálných pokusů, jednak to nedává smysl. Pokud jste někdy v životě přišel do kontaktu s člověkem, tak víte, že každý má jiné potřeby a většina se nechá svést zlými úmysly. Komunismus funguje pouze v rodině, nebo v malých domorodých tlupách, kde je předpoklad, že lidem na sobě navzájem záleží. Ale v rámci národa, v rámci města i vesnice na sobě lidem nezáleží. Kolik je do roka jen sousedských sporů a naschválů. V domorodých tlupách začnou ostatní daného pachatele lechtat, aby si uvědomil, že je členem tlupy. V naší společnosti pachatele zavíráme do izolace. Prostě pokud máte více jak 10 lidí pohromadě, tak si komunismus už neškrtne.

Mimochodem systém který dokázal dostat nejvíce lidí z chudoby na světě se jmenuje kapitalismus.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

JežíšKristus, veď vy vlastne popierate sám seba, svoje učenie.
Vážený užívateľ JežíšKristus, naozaj ste si veľmi nevhodne zvolili svoj „nick“, svoju prezývku

JežíšKristus

Popírání sebe sama máme my křesťané v krvi. Po staletí jsme byli proti LGBT, dnes Papež říká, že to jsou taky lidé. Vývoj nezastavíš.

NoFear

Zrovna tohle není moc vývoj kupředu. :D