Tuisenim

Máme Desatero božích přikázání ze Starého zákona. Máme ovšem také jedno v Novém zákoně, zkusíte ho vysvětlit?

Tedy jedenácté…křesťané ho jistě dobře znají…Mohl by tedy někdo vysvětlit, jak se podle něho chovat a žít? Děkuji

Nejlepší odpověď
Roman71

Ježíšova slova:
„Dávám vám nové přikázání, abyste se navzájem milovali, stejně jako jsem já miloval vás tak, abyste se i vy navzájem milovali.“ (Jan 13.kapitola, verše 34 a 35)

V těchto dvou verších je zároveň vysvětlení a vodítko, jak se poznají praví křesťané. Není to podle nějakého symbolu, ale podle navzájem projevovanéné lás­ky.

Další odpovědi
Pepa25

Ježíš řekl, že největší přikázání je „miluj Hospodina, Boha svého, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí.‘ To je největší a první přikázání. Druhé je mu podobné: ‚Miluj svého bližního jako sám sebe.‘ Na těch dvou přikázáních spočívá celý Zákon i Proroci.“ (citace: Matouš, 22. kap.)
Uvedené ale není 11. přikázání. A jak je to se vztahem k úpravilům Starého zákona říká také sám ježíš: "Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky; nepřišel jsem zrušit, nýbrž naplnit. " (Mt 5,17)
Takže platí starozákonních 10.přikázání, na které je potřeba pohlížet Ježíšovým "největším přikázáním“.

dubraro

Já myslím, že je to „Chovejte se k lidem přesně tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám“.
Matouš 7. Překlad Bible 21. století.

xiperio

Stačí dodržet toto.
A v tom jsou obsažena všechna přikázání.
„Neublížíš druhému (druhému živému tvoru)“

Tuisenim

Roman71:
Ano, ano co dodat…Děkuji

Roman71

Krátce předtím, než Ježíš dal toto „nové přikázání“, pokorně umyl nohy apoštolům. Toto jeho jednání ukazuje křesťanům, že by měli s láskou sloužit svým spoluvěřícím, dokonce tak, že v jejich prospěch plní úkoly, které vyžadují pokoru. (Jan 13:1–16) „Nové přikázání“ však znamenalo více. Toto přikázání ohledně lásky bylo „nové“ v tom směru, že šlo dále než Zákon, který dostali Izraelité prostřednictvím Mojžíše a pod nímž byl i Ježíš a jeho učedníci. Tento zákon říkal: „Budeš milovat svého bližního jako sám sebe.“ (3. Mojž. 19:18; Mat. 22:39) Vyžadoval lásku k bližnímu, ale ne obětavou lásku, která by šla až tak daleko, že by člověk dal za svého bližního život.

Tuisenim

" Perfektní odpověď "

Roman71

Díky.
Tohle mi osvěžilo paměť. Pamatuju si, že jsem to někde četl a teď už vím kde :)

Pepa25

Asi jste to nepochopil, ale tento web neslouží ani ke zkoušení ani k náboženské agitaci …

Roman71

Pepa25.. tady nejde o nějakou „náboženskou agitaci“, ale o životní postoj, který se projevuje obětavou láskou. Kdyby takovou vlastnost projevovali všichni obyvatelé planety, to by byl život!

Tuisenim

xiperio:
Přikázání které se hledá v NZ se vztahuje přímo na Ježíše…

Tuisenim

dubraro:
Děkuji za odpověď, ale ne, není to ono.

Tuisenim

Pepa25:
Děkuji za odpověď,ale pořád je tam v NZ. To přikázání které jsi nenašel… je jedinečné…zkus prosím ještě pátrat.

Tuisenim

P.S.: A ano, „Lásku nezabiješ“