annas

Má indické přísloví skrytý význam? „Želva snese tisíc vajec a nikdo o tom neví, slepice jedno a co je přitom rámusu“!

http://kaleidos­kop.webz.cz/Ka­leidoskop.pdf

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/am­phibian-turtle-animal-armor-blur-1850190/

Nejlepší odpověď
Kepler

Možná takto: lidé dělají tisíce drobných a záslužných činností, které jsou brány jako samozřejmost a ostatní lidé je ani nevnímají. Pak se objeví Picasso, namaluje Guernicu a za doprovodu mocného humbuku si užívá slávy.

Další odpovědi
Drap

Ano. Neni třeba o běžných, nebo zcela pravidelných věcech mluvit. Jsou to prázdná slova a ztráta času

aliendrone

Kdoví, možná má. Já teď v půl čtvrté hned z první žádný skrytý význam vyjma toho zřejmého nevidím, ale to neznamená, že nemá. Ono je to tak, že dobré přísloví obvykle MÁ vícero významů a záleží jen na čitaleli, co si vybere. :)

A vůbec – esli to od Vás paní majitelko potravinářské megakorporace není nějaká habaďůra, páč slepice snáší vajíčka a želva je klade, ne? Jistě jste se domluvila s Její Excelencí led a kooperativně mě chcete svrhnout z trůnu nejkrásnějšího! ;) :D :D

EKSOT123

Hlavní poučení je zřejmé. Pro toho, kdo se chce poučit.
Když ale odbočím k samotné slepici a želvě, tak obojí je přírozené a odůvodněné. Slepice se chlubí kohoutovi a také je to přece obrovská událost! Když se narodí dítě, jaká je to sláva! A vejce není o tolik míň. Mořské želvy snáší během asi 3 měsíců několik snůšek po 80 – 100 vejcích. Na místě je maximální utajení, krom toho želva ani moc rámusu neumí 🙂

annas

Aliendrone,

želva i slepice kladou/ snášejí vejce. Zřejmě záleží na tom, kde se který výraz používá. Jde o synonyma.
Snášet vejce = vypustit je.z těla. Klást vejce = vydávat je ze sebe.

Ale výraz klást je starší než snášet.

aliendrone

annas>>> Teď jsem z toho partnerská oběť Keplerova řádění (jelen, [paroháč]). Chcete tím říci, že občas „kladu“ NEBO jen „snáším“ prdíky? ;) :)

Podezření o komplotu proti nejkrásnějšímu etc. se ZVYŠUJE! ;) :D :D

annas

Přiznávám, že jsem nepřemýšela o snášení vajec. Až na základě Vaší reakce jsem prověřovala. Tvary se různí, takže "babo, radˇ.

Možná je rozdíl i v moravismu a čechismu. Želví vejce neřeším, ale měla jsem radost, když slepice „vypkla“ vajíčko a to čerstvé jsem si uvařila na měkko.

Co bylo, už dávno není…

.-))

aliendrone

annas>>> Teď mě napadlo… Nemohlo by jít o „technologický postup“ přidávání? Totiž připomněla jste mi, jak jsem jako capart vařil „podkladek“ (takové to jakobyvajíčko, aby slepice nosily na správném místě). ;) :D :D

Protože slepice produkuje vajíčka PO JEDNOM s delším časovým odstupem, přičemž mezi tím třeba někam odejde zobat, pak se VRÁTÍ a „přidá další“, zkrátka něco jako termín „svážet na jedno místo“, jen bez toho vozu. ;) :D

Želva, pavoučice aj. KLADOU, protože to odbydou NARÁZ. Mohlo by? ;) :D :D

Jinak upřímná závist ohledně čerstvého vajíčka, předevčírem jsem dělal volská oka z „čerstvých vajec“ z nákupáku. Asi u POLOVINY po rozklepnutí žloutek neudržel pohromadě a ihned se roztekl. :(

annas

Je možné to tak vysvětlit. Synonyma jsou slovo podobného významu.

Jak jsem napsala, kladení je starší, i slepice kladla vejce na podkladek. Dnes ve velkochovu, je to jako na pásu – slepice vejce produkuje, snáší, na nic je neklade, člověk je sbírá a používá.

Želva klade vejce ve snůšce do jámy, do písku as pak je zahrabe.

Opět je vidět, že v češtině j je více možností, zda jsou vejce snesená nebo kladená. :-

Ale díky.

EKSOT123

Já bych se připojil k Aliendronovi – snášet, jako postupně snosit a naklást jako naráz položit. Ale to je jen takový logický nápad.

annas

Netvrdím, že A. nemá pravda, záleží na tom, jak si to kdo vysvětlí.

Převzala jsem jako přísloví, moc jsem o tom nepřemýšlela, až po reakci A.

Myslím si, že rozdíl může být i oblastní.

Ale jsem ráda, že jste vyslovil svůj názor.

Děkuji vám oběma.