Marty Koller

Která z těchto jmen může mít české dítě? A která ne? Jak to, že tato jména normálně v Česku potkávám?

Charlie, Jamie, Henry, Danny, Axel, Kevin, Nikolaj, Roderik, Leonard, Norman, Eugen.

Které jména z těchto se může dát dítěti v Česku?

Nejlepší odpověď
marci1

Z tebou uvedených všechna. 🙂

Zákon o matrikách stanovuje pro pojmenování dítěte několik mantinelů. Dítěti nesmíte dát jméno zkomolené, zdrobnělé nebo domácké. Chlapec nemůže dostat ženské jméno, a dívka zase mužské. Výjimkou jsou jména, která mají stejný tvar v mužském i ženském rodě, jako například Alex, Nikola, René nebo Saša. Tady není co řešit, nosit je může chlapec i děvče.

Matrika také nedovolí, abyste dítěti dali stejné jméno, jako má jeho žijící sourozenec – pokud tedy děti mají společné oba rodiče.

Když bude mít matrika pochybnost, jestli jméno, které jste zvolili, existuje nebo jestli je ve správné pravopisné podobě, budete to muset doložit znaleckým posudkem. Podrobněji o tom v odkazu.

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/rodicov­stvi/337979-krestni-jmeno-jak-muzete-pojmenovat-dite-a-co-vam-neprojde

Další odpovědi
Ametyst

Charlie, Jamie a Danny jsou zdrobněliny, tak nevím. Třeba jim rodiče a kamarádi tak říkají, ale v rodném listí mají napsáno něco jiného a my nevime, co.

da ny

Všechna, minimálně 3, z uvedených jsou běžná.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

marci1: Moment, není správná ženská podoba jména René Renée? (z fr. v tomto pořadí doslova „znovuzrozený“, „znovuzrozená“)? Jsme snad jediná země na světě, kde se žena může jmenovat „Znovuzrozený“. A pak že žena nemůže mít mužské jméno…