Mirek Darvas

Kolika lety odnětí svobody se trestá omezení základních práv a svobod?

Např. nevlastním otcem, který omezuje práva nevlastního dítěte.

Odpovědi
xiperio

Nevím záleží na konkrétním trestním činu. Asi jiný trest dostanete, když zavřete svoji manželku na hodinu do špajzu a jiný když někoho budete věznit roky. A u dítěte je to to samé. Vše se musí dokázat.

Pepa25

Obecně se trestá Omezování osobní svobody podle § 171 Trestního zákoníku a pak ještě v rámci rodiny přichází do úvahy § 198 Týrání svěřené osoby nebo § 199 Týrýní osoby žijící ve společném bydlení.

V praxi je ovšem omezení dané dětem většinou řádný výchovný prostředek ve smyslu § 857 odst. 2 Občanského zákoníku a tedy naprosto v pořádku:
„Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.“

plebs

A je možno vyloudit o jaké omezení se jedná

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mirek Darvas

@plebs třeba omezování jídla, nesmí dítě do kuchyně, obýváku jenom být ve svém pokoji