postcd

Kam jdou peníze ze znehodnocené měny?

Moje domněnka je, že pokud ve státě přichází lidé o kupní sílu jejich peněz inflací a stát pak peníze (zejména z daní) pak lidem vrací ve mzdách (zvýšení o inflaci), tak na tom neprodělá, jelikož to znehodnocení měny se promítlo do zisků státu? můžete vysvětlit proč tato nepodložená teze je/není pravdivá? Když se lidem znehodnocuje měna, tak by z toho měl být nějaký měřitelný užitek ne? Na wikipedii jsem to nenašel vysvětlené.

Odpovědi
Kazatel

„Moje domněnka je, že pokud ve státě přichází lidé o kupní sílu jejich peněz inflací a stát pak peníze (zejména z daní) pak lidem vrací ve mzdách (zvýšení o inflaci)“

A právě toro vede k postupnému roztočení inflační spirály a znehodnocení peněz.

Pokud se přidá ve státní správě, nebo direktivně zvýší ninimální mzda, vede to logicky skokově k nárustu mzdových nákladů i ve sféře soukromé a tím zvýšení ceny vstupů, na které musí logicky navazovat zvýšení ceny výstupú, tedy služeb, výrobků i zboží… a tak pořád dokola.

Vydělá na tom ten nezodpovědný, bez úspor a s dluhy, všichni ostatní na tom prodělají, včetně těch co mají spoření na důchod, atd. atd.

Pepa25

Doporučuju článek v odkaze – P. Kohouta vůbec nemusím a nesouhlasím s jeho hodnocením devalvačních intervencí ČNB, ale v uvedeném článku hezky popisuje poptávkoou („radostnou“) inflaci a nabídkovou inflaci a konstatuje všeobecně akceptovaný výklad, že ta naše současná je kombinací obou, tzn. naše peníze „mizí“ k dodavatelům surovin, ale také je to „daň“ za předchozí navýšení důchodů, mezd a platů.

Zdroj: https://ceska­pozice.lidovky­.cz/tema/infla­ce-v-zajimavych-casech.A210721_163­021_pozice-tema_lube

dubraro

Znehodnocováním měny se nominálně snižuje státní dluh.

postcd

@Pepa25 článek jsem si přečetl ale nejsem z něho chytřejší, ve Vaší odpovědi si nejsem jistý jestli když píšete „naše peníze mizí k dodavatelům surovin“, tak těmi penězi máte na mysli tu pomyslnou hodnotu peněz o kterou člověk přijde inflací. Pak si nedovedu představit jak by se tato hodnota dostala k dodavatelům surovin :-S kěž byste vaší odpověď napsal nějak pochopitelněji.