marci1

K čemu všemu nám mohou pomoci vědecká bádání o tom, že mezi dny oceánů, moří a litosférou se nachází další jezera?

Ta jsou ale, na rozdíl od těch, které známe, prakticky neobyvatelná.Jsou totiž nesmírně jedovatá a toxická a skoro nic v nich nežije. Nacházejí se nejen na dně oceánů, ale i pod moři. Jedno takové je například pod Mexickým zálivem, který je sice součástí Atlantského oceánu, mnohdy je ale charakterizován jako vnitrozemské moře.
Voda ve formě podzemních řek a jezer je pětkrát slanější než v moři, pokud by do ní ale někdo zavítal, zpátky by se živý nevrátil. Pro lidi i zvířata je tamní voda extrémně toxická, obsahuje totiž vysoké množství metanu a sulfanu, který vzniká při nedostatku kyslíku.
V takto nehostinném prostředí přežijí pouze bakterie a červi. Přesto se před vědci rozprostírá nové hřiště, v němž mohou zkoumat primitivní organismy a jejich schopnost přizpůsobit se nehostinnému prostředí. Podle Cordese navíc jezera připomínají prostředí na cizích planetách a mohou být využita i ke zkoumání osídlení dalších světů.
Zdroj: https://euroz­pravy.cz/veda-a-technika/veda/vedci-nasli-novou-cast-zeme-lezi-v-ni-bohatstvi-a-zabije-kazdeho.d7cf87e1/
K čemu ještě dalšímu by nám tahle bádání mohla pomoci?
🙂

Nejlepší odpověď
aliendrone

Prozatím známe jen život na kyslíkové bázi, ovšem v těch jezerech (podobně jako u podmořských sopek na dně oceánů) díky jeho nedostatku existují NAPROSTO ODLIŠNÉ životní formy, na kyslíku nezávislé. Díky vysokým teplotám a tlaku to je prostě „jiný život“, jakoby z jiné planety, zkrátka uplně jiná větev života. Podmínky tam panující připomínají exoplanety (velké, horké, pro náš život jak ho známe nepoužitelné) a studiem takového typu života bychom mohli objasnit či získat představu o tom, JAK by asi mohl vypadat a fungovat život na takových exoplanetách. Možná i inteligentní (jakkoliv je to pro nás nepředstavitelné v takových podmínkách), kdo ví.

Dále např. se dlouho snažíme přimět rostliny (pomocí genetických manipulací) k tomu, aby místo kyslíku produkovaly vodík. Tedy palivo do energočlánků, topivo atd. – to vše relativně snadnou cestou. Na zahradě bazén se skleněnou kopulí, občas hodíš lopatku hnojiva (nakrmíš) a z vodičky s mikroorganismy (řasami) vesele bublá vodík, který už jen natlakuješ do zásobních nádrží k pozdějšímu využití. To vše s fantastickou účinností (podobně jako fotosyntéza), se kterou se ani ty nejlepší solární panely nemohou rovnat ani ve vlhkémn snu. ;) O jejich životnosti a ceně nemluvě. Takový „jiný typ života“ (který tam předpokládáme) na kyslíku nezávislý by mohl být klíčem k průlomu tímto směrem. (To, co neumíme sami prostě od přírody okopčíme a vylepšíme – běžný postup, ten DOBŘE znám – a na její „autorská práva“ dlabeme! ;) :D )

NEBO – nevíme jaké produkty metabolismu takové organismy produkují, ale s ohledem na to, že naše rostliny (primární potravinový zdroj) mají omezenou plochu růstu danou povrchem Země (přístupem světla) je jasné, že produkují tímto omezené množství potravin. Takové organismy, které by produkovaly hodnotné a pro nás použitelné zdroje BEZ nutnosti přístupu světla by mohly značně vylepšit potravinovou bilanci lidstva, které se stále rozrůstá, což už relativně brzo skončí hladomory a malthusiánskými válkami (pokud nenajdeme řešení, jak z toho ven).
Stačí? :)

BTW – všiíml jsem si, žes nahodila z5 avatar s tím apartním kloboučkem, už se mi po něm stýskalo, takové prostě žeru! Uznej sama, že třeba avatar Keplera je sice také dobrý, ale jen jako ekologické projímadlo. ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

K tomu, co popsal aliendrone, mohu dodat jen málo. Je vidět, že toto prostředí důvěrně zná. Zatímco já si jezdím prohřát kosti do slovenských termálů, on se noří do Mexického zálivu. Tamní silně mineralizovaná voda má podstatně vyšší hustotu než běžná mořská voda, proto se drží na dnech pánví. Nejsou to jen jezera, v takovém anaerobním a horkém prostředí se život našel i v okolí „černých kuřáků“, tj. extrémně horkých geotermálních vývěrů na dně oceánu. Zatím to má význam jen vědecký a je to důkazem, že život ve vesmíru možná není až tak vzácný jev, když se dokázal uchytit i v takových pekelných podmínkách.

zjentek

No jen aby nějaký „čertící“ nakonec nebádali ONI NÁS, Bůh ví, co tam žije! (;