annas

Jde o výjimku, když přídavné jméno schopný má jako jediné 4 stupně: Schopný, schopnější, nejschopnější a všehoschopný?

Našla jsem ve svých starých poznámkách pro vysvětlení toho, že výjimka nepotvrzuje pravidlo, ale prověřuje je.

Nejspíš znáte rčení „Výjimka potvrzuje pravidlo.“ Pokud se vám ale někdy zdálo, že příliš nedává smysl, tak jste se trefili. Jedná se o nelogický vnitřní rozpor. Výjimka totiž pravidlo nepotvrzuje.

Vnitřní rozpor spočívá v tom, že výrok uvádí dvě skutečnosti, které si vzájemně odporují. V tomto konkrétním případě jde o to, že pokud absenci pravidla použijeme jako důkaz pro jeho existenci, tak porušíme důkazní břemeno a tento argument bude neplatný.

https://bezfau­lu.net/clanky/vy­jimka-potvrzuje-pravidlo/

Nejlepší odpověď
Kelt

Podle mne se nejedná o stupnování, protože všehoschopný patří do jiné skupiny. To je podobné jako drahý, dražší, nejdražší a drahý jako svina. Jinak schopný bereme spíše pozitivně, že člověk něco dokáže, ale všehoschopný znamená, že takový člověk udělá vše, za každou cenu, i za cenu porušení zákona.

Další odpovědi
led

Pravidlo vyvážení:
Když platí „absolutně neschopný“, pak zákonitě platí taky „všehoschopný“.

Pak jde o krajní hranici, za kterou jestvuje jenom 😮👀

EKSOT123

No jasně ☹ !!! Šibalská ukázka jak „vše“ dokáže vše zhatit. Sice absolutno nebo nic často bývá dál než maximum nebo minimum: hodně – víc – nejvíc – všechno (moudrý-moudřejší-přemoudrý-nejmoudřejší-všeznalý; levný-levnejší-nejlevnější-zdarma,… špatný-horší-prachšpatný-nejhorší-k ničemu),
Ale taky máme pa-schémata: výjimečný – výjimečnější – nejvýjimečnější – všední. Nebo zvídavý – zvídavější – nejzvídavější – všetečný\\\ důležitý, důležitější, nejdůležitější, hlavní, úhlavní! Nebo kolikrát je stupňování kontraproduktivní. Třeba „sušší“ znamená jen málo mokré, kdežto suché je suché. Podobně „hůře“ nemusí znamenat tak zle jako „špatně“, tišší se zdá být hlučnější než tichý,…
Jak se stupňuje slovo chudý? Chudý, chudší, nejchudší, žebrák, zaměstnanec naší firmy …! \\\ Dříve čtyři stupně porovnávání v Československu: Dobré, lepší, nejlepší, sovětské (dnes se nejspíš v důsledku kulatosti Země posunulo jinam). \\\ Běžec – chodec – lezec – seděc – ležec…\\\ tři stupně štěstí:
https://cz.pin­terest.com/pin/720­857484099648206/

annas

EKSOT123,

děkuji za váš názor. Musím říct, že mwě potwěší,přesto, že se moc nechodíte stejně jako já, že se zajímáte o míé jazykové dotazy a dioskutujete o nich atd,

annas

Opět moje psaní, Přepisuji z konceptu, opravím slovo a chyba se vloudí. Je nepříjmné se omloiuvat a něco vysvětlovat.

Musím se bát taková, jaká jsem, i když jsem nepředpookládala, že v minulosti dokonalá písařka budu po úrazu ruky vyrábwět zmetky.

annas

led,

Děkuji, že jste přemýšlela. Stejně jako EKSOTY123. Všehoschopný je spřežka, antonymum můžr být absolutn neschopný, jenže není to spřežka. Ale ukázka svwědčí o tom, že sstupňovat se dá jinakl než koncovkami.

Sice jsem dostal zprávu, zda vím o tom, ž jsem vadná. Může to dotyčnému tak případat, protože mé otázky svědčí o tom,l že mám ráda český jazyk,, jeho mluvnici i literaturu. Uživatel nemá schopnost snášet něco, v co sám nevěří nebo to dokonce neuznává as vyčítá to druhým, kteří na mé dotazy reagují.

Vyxcházím ze slov významjného spisovastele Karla Čapka, s nimiž se ztotožňuji, protože vyjadřují vztah k českému jazyku a řeči.

Řeč je sama duše a kultura národa. Její zvučnost a melodie dává svědectví o poetických radostech kmene; její skladba a čistota projevuje tajemné zákony myšlení; její přesnost a logičnost udává míru rozumových darů národa. Tam, kde skřípá a vrže řeč, skřípá a haraší něco v hlubokém bytí lidu; každá nechutnost a jalovost řeči, každá fráze a ošumělost je symptomem něčeho zkaženého v kolektivním životě. Myšlenky jsou naše, ale řeč patří národu. Každá korupce jazyka porušuje národní vědomí. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk; neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního.

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

annas

Ad Kelt

jedná se o stupňování spřežek. , u nichž se pociťuje složenost (jejich význam je téměř shodný s významem volného spojení slov) a užívá se při stupňování dekompozice. Např- . spřežky s druhým členem -hodný: politováníhodný, záviděníhodný, pozoruhodný, obdivuhodný, chvályhodný, úctyhodný atd.; -schopný: životaschopný, akceschopný, bojeschopný, práceschopný, provozuschopný;.

Pravda ale je, že přídavné jméno. schopný., všehoschopný vyjadřuje nejvyšší míru obecně. Jde opravdu o jedinou možnost dekompozičního stupňování při vyjadřování vyšší míry příznaku (pojmenovaného v prvním členu spřežky). Je to podle pravidel českého jazyka.l

Stupňovat není nutné jen pomocí předpon, ale i podle míry významu, byť záleží na kontextu. Jako např.Jiné spojení životaschopný, akceschopný, bojeschopný, práceschopný, provozuschopný;, ale zde je význam omezený na určitou činnost, takže použití záleží na kontextu.

annas

Ještě Doplňuji,. Platí že jde o jiný t typ sddtupňování, tedy platío, že výjimka prověřuje praviodlo, nikoliv potvrzuje, jak je to zde několiklrátv archiovu uvedenél

Zapomněla jsem u předchozíoho uvést zdroj. Jde o- učebnici CJL pro vysioké školy, ale dá s najíot i netu.

EKSOT123

☹ Hm, Led a Annas nás chtějí provokovat! Přestože má led absolutně pravdu, v důsledku zažitých negativních aplikací toho slova by se spíš hodilo všeschopný, všemocný, všeuměl, nebo tak nějak.