Lucyfer

Je správně „omílat“, nebo „omýlat“ nesmysly? Díky

Pořád dokola něco říkat/opakovat.

Nejlepší odpověď
Pepa25

my, mýt, myslit, mýlit se, hmyz, myš, hlemýžď, mýtit, zamykat, smýkat, dmýchat, chmýří, nachomýtnout se, mýto, Litomyšl – nikde tam omílat nevidím …

Další odpovědi
Justin1

Pravopisně je správně omílat nesmysly, z hlediska chování je to spíš nežádoucí.

zjentek

Omílat nebo omýlat, pokud zprvu nevinné omílání by do budoucna mělo zachránit lidstvo, tak proč neomílat, že.. 💁‍♂️💁‍♂️💁‍♂️

da ny

Asi mne budou „omývat“, ze zde neustále „omílaných“ nesmyslů.....
😉

omlít [omliːt] dok. (1. j. omelu; 3. mn. omelou; rozk. omel; 2. mn. omelte; čin. omlel; trp. omlet; přech. min. omlev; podst. omletí)
častým pohybem, třením na povrchu ohladit
Voda omlela kameny/břehy.

mletím obrousit
omílat [omiːlat] ned. (3. j. -á; přech. přít. -aje)
Říční proud omílá kameny.
2.tech.
mechanicky upravovat povrch menších kovových nebo skleněných předmětů vzájemným odíráním v rotujícím omílacím bubnu

Jednotlivé součásti se před pokovením omílají.
Odlitky jsou poté omílány ve vibračních bubnech.
V rádiu omílají stále dokola stejné písně.
omílat nacvičené fráze/staré pravdy
omílání [omiːlaːɲiː] -í s tech.
vibrační/odstře­divé/ponorové omílání
neustálé omílání jednoho tématu
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/om%C3%ADlat

EKSOT123

Quentos na to kápl, zrovna jsem to chtěl napsat! Mlýn omílá otruby. Huba omílá nesmysly. Mlít a mlýn jsou samozřejmě slova blízce příbuzná. Přestože snad mohou mít odlišný původ, argumentace v odkazu o nepříbuznosti je chybná. Prostě se do pravidel češtiny vloudila chybička a v obou slovech se píše rozdílné i. Co se pak omílání týče, tam už není i po l, ale po m, tak je to už asi buřt, jak se to kdysi rozhodli dát do pravidel, tak to dnes je.
https://www.pra­vopisne.cz/2019/08/­mlyt-x-mlit/

Pepa25

EKSOT123: ale FUJ! Slova příbuzná v jazykovém významu jsou slova, KTERÁ MAJÍ STEJNÝ KOŘEN a jsou si významově blízká. Uvedená slova NEMAJÍ stejný kořen!

EKSOT123

Pepa25, tedy češtinář nejsem, ale takový idiot taky ne, abych věřil všemu, co si lidé z branže usmyslí. Mlýn má kořen slova v mletí, stejně jako mlít. Je to prostě přehmat češtinářů, že v tom udělali hokej. Pokud je tam rozdílné i, mohou nyní argumentovat, že je to různý kořen, ale to je divná logika.

cochee

Fakt máš pocit, že „mlýn“ a „omílat“ mají stejný slovní kořen? Nevšiml sis, že ve „mlýn“ je y po L, kdežto v „omílat“ je i po M? L i M jsou obojetné souhlásky, tj. pro obě platí psaný tvrdého y, jde-li o vyjmenované slovo (nebo od něj odvozené)… to bys mohl napsat, že vrána a brána mají stejný kořen slova…

Justin1

Myslivec myslí, že mydlář mydlí myš mejdlem. Jako tam není „5 samyc“, tak tam není ani „omýlání“. :)

quentos

Někdo by mohl mít mylný dojem, že je to příbuzné ke slovu mlýn (skoro se mám chuť vsadit, že se najde blbec, který to sem za chvíli napíše), takže ta otázka je zcela namístě…