Thugrar

Je možné někomu úmyslně ublížit v náměsíčnosti?

Mám na mysli náměsíčného, který započne svůj noční pochod s cílem opravdu k někomu dojít a fyzicky ho konfrontovat.

Nejlepší odpověď
Frontinus

Obecně platí, že pokud z důvodů psychické poruchy nemá člověk náhled na to, co dělá, není za to ani odpovědný. Výjimkou je to, že si psychickou poruchu způsobil sám buď za situace, kdy nesměl (např. lékař na noční se sjede ketaminem), nebo kdy si tak snížil zábrany úmyslně (např. když se někdo zlinkuje, aby se mu lépe vraždilo). V praxi (tedy u soudu) se pak řeší, jaký měl ten konkrétní obviněný náhled. Tedy z hlediska práva může „náměsíčný“ skutečně ublížit úmyslně, ale pokud už k ublížení dojde, nemusí to být vůbec trestný čin.

Pokud jde o pravý somnambulismus, tak u toho je současně vědomí poměrně utlumené, takže pokud už náměsíční někoho ohrožují, tak spíš tím, že do něj nechtěně vrazí nebo na něj spadnou (ale smrtelný pád náměsíčného je velmi raritní).

Další odpovědi
elkon

Spíše bych to viděl tak, že si může náměsíčník nevědomky ublížit sám.

RRRrrrr

Ve vzácných případech může člověk se somnambulismem spáchat trestný čin.
Osobně si myslím, že tyto činy páchají spontánně, tedy ve spánku vstanou z postele, ve slipech vyjdou ven a tím vyděsí nějakou paní, ve spánku lze i řídit auto ale i kopat atd. Lidé trpící náměsíčností při „nočních vycházkách“ v podstatě nejsou při vědomí a tak není možné aby tyto věci páchali úmyslně.

hapiky

Jako polehčující okolnost u soudu bych to neviděl.
Pokud vím, tak náměsíční jen bloumají sem tam, maximálně se vyčurají do skříně!