Matiselis

Je hodnocení potravin od FÉR potravina důvěryhodné?

Dobrý den,
snažím se najít způsob, jak snadno a rychle najít takzvaně zdravé potraviny, třeba i v obkvykle „nezdravých kategoriích“ cukrovinky. Našel jsem web FÉR potravina, který se mi z pořátku zdál jako velmi užitečný, nicméně když jsem se podíval na příklady výstupů z databáze, celkem mě to překvapilo.

Jak může třeba toto získat 12 bodů ze 30ti (když potraviny mohou mít v celkovém hodnocení i hluboce mínusové body) – https://www.fer­potravina.cz/trvan­live-pecivo/lebkuchen-pernicky-s-polevou-z-cokolady-penny-market-s-r-o
To samé Milka čokoláda – https://www.fer­potravina.cz/co­kolada/milka-mlecna-cokolada – kde se vzalo tolik bodů?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Ale FÉR web vůbec nehodnotí zdravé a nezdravé potraviny. On hodnotí obsah Éček a chemie v potravinách. Čím méně éček a chemie, tím více bodů.

A ten bodový zisk máš vždy rozepsaný přímo v těch odkazech, které jsi přiložil.

Další odpovědi
zjentek

Zásadní je znát původ potraviny/poži­vatiny, nikoli její demokratické hodnocení kýmkoli svobodným. Velkovýrobce nemá zájem produkovat cosi jako zdravé potraviny, ten má zcela jiné cíle. Například u potravin běžné dostupných v prodejních řetězcích jsou zdravé potraviny mýtus.

Pokud se ovšem ptáš na „takzvané zdravé potraviny“, nemůžeš se jedním dechem ptát taky na jejich důvěryhodnost, protože ti musí být logicky jasné, že o důvěryhodnosti u takových nemůže být řeči. Co je „takzvaně“ zdravá potravina? No, co chceš vlastně doopravdy vědět? Jak ojebat zdraví? 🙏