Zacheus

Jaký je rozdíl mezi proslovem a projevem?

Nejlepší odpověď
annas

Obecně

"Proslov lze charakterizovat jako projev menšího rozsahu. Základem obou útvarů je přímý kontakt autora (řečníka) s posluchačem, jejich výhodou oproti ostatním slohovým útvarům je pak krom jazykových prostředků možnost využití i prostředků zvukových (změna důrazu, rytmu, tónu řeči).

Zatímco projev je řečí oficiální, pronášenou při mimořádných (politických nebo slavnostních) příležitostech, proslov představuje řeč veřejnou s jednodušší kompozicí.

Proslov má tedy spíše charakter pracovní než slavnostní (proslovem uvozujeme například různá pracovní setkání, jednání, zasedání, kongresy…). U drobných proslovů, které nemají téměř žádnou oficiálnost a které jsou pronášeny spíše v přátelském duchu, může jít i o slavnostní situace typu zahájení/ukončení školního roku, svatební a gratulační proslovy ".

https://www.cesky-jazyk.cz/slohov­ky/proslovy/

Zde podrobně

"Projev

  • patří do řečnického stylu
  • jedná se o veřejný, mluvený projev vedený monologickou formou
  • založeno na spisovné češtině – mohou být použity i odborné názvy
  • hodnotící útvar ⇒ založeno na úvahovém postupu
  1. politický projev – založeno na spisovné češtině + odborná slova x musí být přizpůsobeno složení publika
  • hodnotící úvaha, měla by být objektivní ⇒ klady a zápory, řečník by měl argumentovat logicky, věcně
  • mělo by být neutrální, rovnoměrně rozložené
  1. slavnostní (oslavný) projev – založeno na zhodnocení kladů ⇒ kladná úvaha – zhodnocení někoho
  • oslava narození, zahájení oslavy, …
  • argumentuje se v obecné rovině, možno použít citově zabarvená slova
  • projevu musí odpovídat způsob přednesu ⇒ přiměřené tempo, přiměřená síla řeči, pauzy správné, aby to nebylo

špatně frázované, přiměřené zabarvení

  • je nutné mluvit souvisle, dávat pozor na mimojazykové prostředky – gesta, mimika obličeje
  • je potřeba udržet kontakt s posluchači, projev přednáší v množném čísle, představit se, pozdravit…
  • kompozice:
  • úvod: Oslovení (od nejvýše postavených k nejníže postaveným lidem), uvítací formule + důvod projevu
  • stať: na základě úvahových postupů zhodnocení kladů a záporů
  • je třeba volit přiměřené jazykové prostředky
  • závěr: zhodnocení kladů a záporů, vize do budoucna, dle typu výzva k posluchačstvu, poděkování za pozornost, rozloučení

Proslov
Projev menšího rozsahu, přítomnost menšího počtu uchazečů. Jednodušší kompozice, menší míra oficiálnosti, spíše přátelská a srdečná.
např.: – projev ředitelky školy na zahájení školního roku

  • blahopřání k sňatku
  • úvod jednání

kompozice: 1. Úvod – oslovení posluchačů, navázání kontaktu

  • vytyčení tématu a cíle
  • přehledné rozvržení částí

2. Stať – podrobné rozvedení myšlenky
3. Závěr – shrnutí výkladu, zdůraznění cíle

  • poděkování za pozornost

jazyk: – citově zabarvená slova

  • hodnotící výrazy
  • neutrální slovní zásoba"

https://studen­tka.sms.cz/re­ferat/projev-a-proslov

Další odpovědi
Rokio

Projev nemusí být pouze slovní. Existuje i např. projev duševní poruchy.

elkon

Je to stejné, jen jiným slovem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

elkon: není. Že to není totéž, jsme se učili už na gymplu.