Savier

Jaké následky na psychickém zdraví zanechá dlouhodobá samota?

Nejlepší odpověď
Rokio

Jak pro koho. Někteří lidé mají samotu rádi.

Další odpovědi
cappuccino

Asi znacne, kdyz chces zacit pojidat holuby!!

plebs

Záleží zda s mobilem nebo bez to druhý je pro většinu katastrofa

OmylCZ

Špatné…člověk často zahořkne a nic pro něj už nemá smysl a jen čeká na smrt

Ametyst

Pokud dlouhodobá samota znamená např. vězeňský pobyt na samotce, popisuje to strhujícím způsobem John Grisham v knize “ Přiznání” (The Confession).

zjentek

Zde nutné jednoznačně definovat samotu neb postižený může mít v hnízdečku internet.

Pepa25

Samota nevím, ale Deník N přinesl velmi zajímavý rozhovor s pp. doktorem Höschlem, ocituju dvě pasáže:

"Zmiňuje v té souvislosti takzvanou gottlandskou studii, v níž se švédský ostrov Gottland stal v jistém slova smyslu epidemiologickou laboratoří. Na ostrově vládla vysoká sebevražednost a Wolfgang Rutz, tehdy jediný tamní psychiatr, se rozhodl, že proškolí všechny zdejší praktické lékaře v tom, co je deprese, jak se léčí a jak ji rozpoznat.
A co se nestalo.
Během dvou let klesla – převážně u žen – sebevražednost na polovinu. „Je mimo jakoukoliv pochybnost, že pomohla edukace praktiků. I proto nesmíme polevovat. Povědomí o depresích je jednou z forem prevence,“ uzavírá.
„A proč to fungovalo lépe u žen? Ženy bývají sdílnější, začnou o svém problému spíš mluvit a snáz se zachytí v záchranné síti. Muž mlčí. Mlčí. A pak se zabije. Ženy jsou statisticky čtyřikrát depresivnější než muži, ale sebevraždy dokonají dvakrát častěji muži.“

Jak vnímá nárůst depresivity a úzkostnosti u mladých lidí? „Je to bolestný problém. Ukazuje se, že psychiatrie s tím vůbec nepočítala, není na to dimenzovaná, systém byl dramatickým nárůstem potíží zaskočen. I kdybyste chtěla, neseženete dětského psychiatra,“ zopakuje bohužel několik let známý fakt.
A co všechno podle něj mohlo nárůst způsobit? „Je to dané mnoha věcmi. Jednou z nich může být snížená tolerance k nepohodě, existují nové diagnózy, psychiatrizují se dřív nepsychiatrizované případy, jako je třeba ADHD. Posun paradigmatu s sebou nese pacienty, se kterými systém původně nepočítal. Díky osvětě se také méně rodin stydí odborníka vyhledat. V neposlední řadě za tím vidím i biologické důvody, třeba dramatický nárůst věku rodičů. A spoustu dalších faktorů, o kterých toho moc nevíme: způsob života, komunikace, online svět a samozřejmě zmíněná pandemie. Vše se splétá v hrozivý vektor.“
Kdyby měl kouzelný prsten a mohl změnit něco, co by dětem pomohlo, co by si vybral?
„Zařídil bych autentické vztahy v rodinách. Aby byl čas a prostor si s dětmi povídat, hrát. Neuspokojovat jejich potřeby jen materiálně. Nejhorší, co dítě může slyšet, je: ‚Běž si hrát.‘ Komunikace v rodinách byla nahrazena komunikací v elektronických médiích. A ačkoliv je dítě stále s někým ve spojení, v autentickém kontaktu je opuštěno.“

Namítnu, že ani v dobách bez sociálních sítí spousta rodičů dětem nevěnovala dost pozornosti. „Jsem přesvědčený, že těch autentických kontaktů je opravdu míň. A venku na hřišti nebo na dvoře se vytváří první vazby mezi vrstevníky a trénují se zrcadlové buňky, reagujeme na to, co dělá ten druhý. Neříkám, že technologie jsou viníkem, ale svou roli hrají.“
Spousta dětí ale přece online a reálný svět kombinuje… „Ano, ale ti, kteří mají oba světy, nepáchají sebevraždy. Tím kouzelným prstenem bych každopádně zkusil zlepšit komunikaci v rodinách. Já vím, těžko se to vymáhá, svět se prostě změnil, něco k horšímu, něco k lepšímu. Co nakonec převáží? Uvidíme. Každá epocha s sebou nese vedlejší ztráty.“

https://denik­n.cz/1503584/­jsem-jako-rehor-samsa-ktery-se-rano-probudi-jako-brouk-rika-laureat-ceny-neuron-cyril-hoschl-o-sve-tezke-nemoci/?ref=tit

Savier

cappuccino: Ta otázka byla jen teoretická. Navíc, samota je pro mě cizí slovo. Děkuji.

Tonda Káňa

I pokud jde o ženy? 😁😁