zjentek

Jak vlastně vypadá svět ve skutečnosti? Jaká ta skutečnost je?

Co je zde namísto světa, který vidím?

Protože pokud má sítnice oka je konstruovaná tak, aby fotony (chomáčky elektrické síly, které se až neuvěřitelně rychle mění na magnetickou a naopak) vnímala jako světlo, tak jak nejspíše si mohu představit svět bez podobného zkresleného vidění? Kdo tu jedinou správnou představu má? Protože já žádnou jinou, než vidím, nemám, prostě nemám. V noci nějaké výjevy mívám, ale to připisuji spíše mé přebujelé fantazii, než aby to mohla být skutečnost. Děkuju.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak to je TĚŽKÁ otázka. Svět se nám jeví takový, abychom ho byli schopni jednoduše nativně chápat (dával jakýs takýs smysl). Ovšem už dobře VÍME, že takový doopravdy NENÍ. Je to JEN iluze vytvořená naším mozkem proto, aby byl vůbec schopen fungovat a s přiměřenou/dos­tatečnou přesností reagovat.

Svět je v zásadě PRAVDĚPODOBNOSTNÍ povahy. A mozek si vytvoří iluze nutné k tomu, aby tyto „dávaly světu smysl“. Na opravdové vnímání reality jednak není designovaný, o smyslech, které dodávají mozku informace nemluvě.

Vezmi třeba takovou relativně lehce piochopitelnou iluzi – svět je PLACATÝ. To je hned z první každému jasné (jinak by „věci pod námi na druhé straně z ní spadly dolů“). K pochopení skutečnosti potřebuješ už dodatečné znalosti faktů – vydedukovat nějakou „gravitační sílu“, objevit, že Zemi LZE obeplout dokola a tak vůbec. To NENÍ nijak závratně těžké si představit.

Jsou ovšem i mnohem náročnější iluze – třeba čas (jeho plynutí). Každému je jasné, že „čas je“, stačí se mrknout na hodinky. Existence toho „co bylo“, či co „právě je“ či „co bude“ našemu mozku DÁVAJÍ smysl. To, že jsme synteticky oddělili čas od místa (aby „to dávalo smysl“) ovšem NEZNAMENÁ, že čas a prostor jsou na sobě nezávislé veličiny. NAOPAK – jsou úzce provázané ve formě prostoročasu, jedno bez druhého ani ránu. O tom je obecná relativita. A i když pro tebe není těžké pochopit, přesněji položit si otázku KDY, tak už není vůbec zjevné, že ZÁROVEŇ s tím je ABSOLUTNĚ NEZBYTNÉ položit i otázku KDE? Jedno bez druhého je NESMYSL (jakkoliv se ho BĚŽNĚ dopouštíme), takový už svět prostě je.

Bez této iluze bys asi nedokázal žít. No uvaž – CO by to bylo za svět, kde bys MOHL mít s babou dítě [a PLATIT alimenty woe! 😉 ], aniž by ses „před tím“ s ní vydováděl? (ANO, i to se může stát, jen je to fantasticky nepravděpodobné). Jaký by ti „dával smysl“ takový svět? A JAK bys v něm dokázal žít? PROTO je iluze „samostatného času“ TAK silná.

A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Že jsi v „jeden daný okamžik“ na MNOHA místech (na Prajzské, na Měsíci i na tvém miláčkovi Alicii Vikander! 😉 ) zároveň je „očividný nesmysl“. To proto, že to odporuje TVÝM „životním zkušenostem“ (jak je mozek schopen pobrat). Buď jsi na Měsíci NEBO pícháš babu NEBO jsi na Prajzské, ale NIKDY ne „všechno najednou“. Ale co naděláš – ono to TAK JE.

Jediná „cesta ven“ k tomu aby sis představil svět „takový, jaký DOOPRAVDY je“ je pomocí matematiky a jejího hlubšího pochopení, spolu s nezbytnými znalostmi čerpanými z fyzikálních experimentů.

Už jen fakt, že pokud jde jen o samotnou OPTIKU, tak NEVIDÍŠ věci takové jaké doopravdy jsou je dostatečným zjednodušením. Nedokážeš lidským okem vnímat krásu květu v ultrafialové barvě, či VIDĚT teplo lidské pokožky (BTW – tohle hravě zmáknou leckteré brebery z chybějící kategorie HMYZ! 😉 ) O vnímání všeho toho, na co nedisponuješ smysly nemluvě (např. jemné odchylky elektromagnetického pole jako je rádiové vysílání či zemský magnetismus).

Nemá moc smysl spekulovat o tom „jaký svět doopravdy je“ – k pochopení prostě NEMÁME dostatečnou mentální kapacitu (o smyslech nemluvě). To ovšem neznamená, že je nesmysl se o to snažit. Byť jen dílčím způsobem, po kousíčkách. Někomu více, někomu méně a někoho to vůbec nezajímá, no. Tož asi tak. 🙂

TWL, koukej se vzchopit! Buď se ptáš na bejkárny NEBO na věci, na které sotva dokážu odpovědět (a výsledkem je „slohová práce“ 😮 ). KDE jsou OBRÁZKY nových lásek? No? CO můžu asi tak kritizovat (aniž bych si otlačil prsty ťukáním do klávesnice), no? To, že je otázka DOBRÁ ještě neznamená, že aliendrone je spokojen. Asi požádám Její Excelenci velvyslankyni PEKLA na Zemi, aby tě postavila do latě (a teď by ses MĚL začít BÁT)!!! 😉 😁 😁

Další odpovědi
led

Pokiaľ chcete hodnotiť videnie len po stránke biologickej a fyzikálnej pozorujte svet s vypnutým myslením.
Skutočný svet, ktorý vidíme sa spája s našim videním (nielen fyzickým ale aj duševným) a tým sa v našom myslení vytvárajú pocity a myšlienkové obrazy videného. javu. Napríklad básník vidí svet inak než kováč, krajčírka, alebo policajt.

ps.
zjentek, neverte tomu výmyselníkovi aliendronovi, veď tento tvor je schopný vám podať informáciu o odchode miestneho metra z vrcholu Mont Blanc, tak, že tomu uveríte. A to napriek tomu, že už stojíte v rade na rogalo, ktorým poletíte až do Čierneho lesa k prameňu Dunaja.

Edity

Co existuje? Co je? Co je reálné? Na první pohled se zdá, že na tyto otázky lze snadno odpovědět. Reálné je to, čeho se mohu dotknout a co mohu vnímat. Při přesnějším pohledu se však ukazuje, že s otázkou reality je to mnohem složitější. Je to, co vnímám, také současně realita, nebo jen pociťovaný, subjektivní jev?

EKSOT123

Zkusím jiný úhel pohledu než Aliendrone. Vědecky známo je např. to, že svět je v podstatě energiemi a fyzikálně chemickými zákony udržované téměř prázdno. Když se gravitací zhroutí elektronové obaly atomů v neutronové hvězdě, zbyde z původní ho tělesa jen malinká věc. Když je gravitační tlak ještě větší v černé díře, smrskne se ještě podstatně víc, zřejmě na úplné „nic“ s nulovým rozměrem a neznámo jakým časem. Tedy svět je zvláštní forma ničeho, pouhá Boží vůle? A tím se dostáváme k dalšímu úhlu pohledu, možná bližšímu slepcům než nám, světu citů, pravdy, vlastností a charakteru tvorů,…

elkon

Kam na ty bláboly chodíš?

zjentek

Aliene, hm, tak to bylo FAKT DOBRÝ 👈👌👈

HUÚSTÝ! 😃😃🙂

(…Bych k takovému textu měl hodně otázek. Jenže to bychom nedělali nic jiného, tak smolím na to 🤔😑😉.)

aliendrone

zjentek>>> I když NERAD 😉 , tak musím s něčím z toho co napsala Její Excelence souhlasit. Ono to uzce souvisí právě s tou mnou zmíňovaneou potřebou lidského mozku „vstřebat a zpracovat“ informace (existence těch „myšlenkových obrazů“).

Nicméně to je až SEKUNDÁRNÍ věc (jak si to tvůj mozek zpracuje). To by ses až HODNĚ DIVIL, jak různí lidé vidí TYTÉŽ věci JINAK (kdysi jsem se o to sám zajímal, když jsem chtěl pochopit PROC jsem kua zrovna takový alien). 😮 😉 Jenže to už je parketa psychologie apod. „méněcenných polověd pro sraby“ (tedy prostě věd pro ty, kteří se nenaučili pořádně počítat, muehehehe 😉 😁 )

S tím ani ta nejlíbeznější bosorčička ze všech NIC NENADĚLÁ! 😛

zjentek

Elkoňi, transformují se ve mne, vycházejí pak ze mne. Já v nalézání linků/odkazů nevynikám. Promiň.