zjentek

Jak vhodné je pít nápoje z PE lahví?

Vhodnost využívání PE lahví na nápoje.

S čistou, pitnou vodou by asi neměl být problém, když rozvody vody jsou dnes převážně prováděny také za pomoci PE trubek, tuším, ale…

Pokud do „kvalitní“ Reebok' cyklistické PE lahve z PRCu (jak jinak) připravím oblíbené pití s obsahem nějakých olejů či kyselin (pár kapek oleje pro lepší rozpustnost některých látek anebo vymačkaný citron, citrus…), bude pití takového nápoje z této lahve bezpečné v ohledu ke zdraví? Vezměme v potaz také fakt, že půl dne na kole jezdíme a do lahve třeba také svítí sluníčko… Prostě zda je pití z PE lahve všeobecně bezpečné, anebo není. Děkuji.

(Na internetu je v tom dost guláš, když chce šlověk něco zjistit, protože druhů plastů je mnoho a taky názory se liší, nehledě na to, že je píše každý blbec, takže v těch plastech nějak tápu a prostě je k dispozici PE láhev.)

@aliendron: „To je dobrý, tohle už já osobně řešit jistě nebudu.“ … Njn, člověk míní, zjentek mění. (;(;

A tak jsem se ptal na tu vhodnost používání lahví z plastů, tak se zeptám ještě jinak:

Dá se vůbec udělat (TAKOVÁ FLAŠKA), aby byla zdravotně nezávadná a neovlivnila výslednou chuť nápoje? Je něco takovýho při čarování s PE a PP vůbec možný? Prostě neuškodit na zdraví a hlavně – bez pachuťí! (HDPE se zde nepočítá, nezajímá, to by bylo na dlouho).

A co plexisklo (PMMA)? Taková flaška by mohla být v ohledu na zdraví a pachutě v pohodě, nebo ne? Dělají se podobné? Nebijte mě, děkuji.

Nejlepší odpověď
Vojta24

Pokud nehoří, škodlivé nejsou … dříve mohly být, ale výrobní postupy jsou dnes už velmi odlišné.

Důvodem pověr o škodlivosti plastů byla teoretická možnost vyluhování přísad do pitné vody, zvláště olova z PVC.

Výrobní postupy se změnily, dnes používané stabilizátory při zpracování PVC jsou na bázi neškodných prvků, jako vápník a zinek tedy zcela bez problematické kovové složky. Stejně tak barviva, která se do PVC přimýchávají dnes už nesmí obsahovat jedovaté složky.

Všechna potrubí pro pitnou vodu (včetně PE) musí projít tzv. výluhovými testy. Ty jsou součástí certifikace výrobků. Kdyby tímto textem potrubí neprošlo, nemlohlo by se ve vodárenství vůbec používat.

PE a PP jsou pak proti PVC naprosto neškodné, jsou to jen atomy uhlíku a vodíku, jako retardery hoření se používají už neškodné anorganické hydroxidy, dříve se používaly organické sločeniny jejichž složkou byly halogeny, které při hoření byly toxické, to už je minulost.

Další odpovědi
Kryšpín

Z čeho se bumbalo kdysi dávno když nebyla petka.

aliendrone

Těžká odpověď. Ještě tak před cca 15 lety bych si při spojení slov „kvalita“ spolu s „PRCkou“ vychechtal plíce. Dnes z toho mám mrazení v zádech, ale říkám si: „To je dobrý, tohle už já osobně řešit jistě nebudu.“

Pořád se dá na trhu (zejména u čongů) najít zboží „pozoruhodné kvality“, třeba lisovaný a slinutý vercajk z prášku (nikoliv kovaný a frézovaný), kdy klíč na vrchu je 14ka, zatímco v patě 12tka. ;) :D :D

Ovšem pokud jde o značkové výrobce (ti si hlídají dodržování technologií), tak by to mělo být v poho. Otázkou tedy zůstávají spíše samotné konkrétní vlastnosti nápoje, jeho trvanlivost za různých podmínek. Takové mléko ti půl dne ani v plastové láhvi od Reeboku nevydrží. Leda by bylo „z krabice“(to vydrží na stole otevřené celé dny a nezkysne, natož aby se zmohlo na sklenici vytvořit „tuková kolečka“, která možná z minula pamatuješ), ale nebudeme řešit, co JE a co NENÍ mléko. ;) :D :D

Každopádně ti doporučím nějaký typ termoláhve a to neprůsvitné. :)

da ny

Pokud se zeptáte odborníků vyučujících na PřF Biologiie na JU (při AV ČR),
dozvíte se, že „bezpečný“ plast si Vy sám velmi těžko pořídíte.
Na trhu jsou kvalitní a méně kvalitní plasty, ale……
Vámi zmíněná „kvalitní“ lahev tyto požadavky na 100% nesplňuje.
Pokud Vás toto téma „trápí“, použijte sklo nebo dobrý kov.

anonym

Nebojte se toho.

V oceánech takový flašky plavou desítky let, ryby do toho chčijó, ptáci do toho seró, lodě do toho vypouštej čertvíco a ta flaška se ne a ne rozložit.

Hufnágl

Tak si pořiď čutoru!

elkon

Jsi moc vyplašenej. Nedělej z toho vědu.

Rokio

Nevím, co to je PE láhev. Znám pouze PET láhev.

zjentek

Hufnágl, hliník škodí!

Hufnágl

Hele, ty myslíš, že se dělají čutory jen z hliníku?

zjentek

Aliendron (;(;… jako myslíš termoflaška z PE? Tak jsem se na to podíval a našel jsem>>> https://www.ve­losport.cz/cs/eshop­/cyklo-doplnky/kosiky-lahve/thermo-lahve/podium-ice-bottle-0-6l-138703.html , jenže ta je pro z měnu z PP, tak jsem zas v pasti. Potřeboval bych to trošku více rozepsat, jestli se ti chce…
jestli vydrží můj nápoj, o to se nebojím a ani otázka o tom nebyla. Ale co uvolňování škodlivin do nápoje z lahve? Co ten polypropylen? je to lepší, než polyetylen? V tomhle ohledu? No… cena by odpovídala tomu, že to bude lepší! (;(;(;

Prostě čistý PP anebo PE bez měkčičů a podobných přimýchaných hovadin a CO JE LEPŠÍ, ZDRAVĚJŠÍ!

(Termoláhev nepotřebuji, piji nápoje výhradně teploty těla, eventuálně teploty okolí… ne, naopak, never mind, prostě chápeme se, dík (;.)

aliendrone

zjentek>>> Vážně nevím, která flaška „je lepší“. Obecně platí, že plasty, pokud jsou dobře technologicky vyrobené jsou vůči běžným nápojům inertní. Pochopitelně se VŽDY uvolňuje z materiálu nějaká hmota a kontaminuje nápoj, to je fyzikální zákonitost.

Máme nějaké hygienické přípustné hodnoty a další kritéria a pokud je láhev splňuje, tak je to celkem lhostejné jestli je to ta nebo tamta, protože až si dáš sušenky, případně párek nebo „dobře ošetřenou“ zeleninu nebo polská vejce z obchoďáku, tak celé tvoje zkoumání a výběr „toho lepšího“ přijde MNOHONÁSOBNĚ vniveč. ;) :D :D

Chceš jistotu? Pořiď si láhev ze zlata, to je chemicky natolik stabilní, že ho jen tak něco nerozhodí. (a to co ano nestojí za zmínku, konzumaci bys stejně nepřežil) Vlastně ono ani „čisté zlato“ ve skutečnosti NENÍ úplně čisté, VŽDY obsahuje nějaké příměsi. ;) :D :D

NEBO si kup PETku s vodou/limčou a láhev máš zadara. Ovšem ta ti bez důkladného mytí může chytit časem baktrérie, tudíž smol-pachol. ;) :D :D

zjentek

No jo no… tak jo… (;(;(;

zjentek

Kryšpín, z hlíny? Keramiky?