TechLili

Jak to, že se hypervitaminosa odehrává u lipidofilních a ne hydrofilních vitamínů?

Hádám, že je to proto, že se lipidofilní vitamíny nemůžou rozpustit ve vodě, takže je nevyplaví moč. Nejsem si ale jistá.

Odpovědi
Edison

Tak sis odpověděla… A dál?

da ny

Můžete si být jistá :)
Nadbytek vitamínů rozpustných ve vodě tělo průběžně, snadno vyplaví.
Vitamínů (Z)ADEK má mnoho lidí nedostatek, ono to předávkování tak snadno nehrozí.:)

quentos

Lipidofilní a hydrofilní se píší s měkkým I po F. Od slova filie = z řečtiny láska (dané vitamíny se „rády“ rozpouští v tuku nebo ve vodě). Na rozdíl např. od chlorofylu, ten s láskou ke chloru nemá nic společného.