kurec

Jak staré je písmeno Ř?

Nejlepší odpověď
UPhelp

To se tehdá stavila jedna taková věž a ten Nejvyšší to zařídil tak, aby každý mluvil jinačím jazykem. To vznikly všecky jazyky, kterýma se dneska mluví, nepochybně i čeština. Od těch dob je na světě mnoho jazyků místo jedného.
Svět vznikl před 6 tisíci lety, tamta věža sa stavila někdy před 5 800 lety. A opovaž se to zpochybnit. 😅

Ale jinak, jestli chceš věřit bezvěrcům, tak Ř vzniklo ve staré češtině během 13. století (nejstarší pis. doklad 1237).

Zdroj: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=148#­nadpis3

Další odpovědi
annas

UPHelp

Historka o zmatení jazyků v nejširším slova smyslu v době stavby babylonské věže vychází z bible, ale v této době určit nevzniky konkrétní jazyky

Existuue totiž genetická jazyková typologie,. tzv. teorie stromu, jak se jednotlivé jazyky formovaly – . např. indoevropské mezi něž patří slovanské, , germánské, italické atd.

V době kamenné se začal vyhraňovat slovanský charakter, který pokračovat až do definitivního usazení západních Slovanů.

Na tomto území se používala staroslověnština a latina. Mluvím o jazyce kulturním. I když od 11. století se v textech objevovaly česká slova, později i věty, Nejstarší česká věta je ze 13. století.

V praslovanštině, která byla společným předkem všech slovanských jazyků , docházelo k různých hláskovým změnám. Proto se liší jazyky východoslovanské od jihoslovanských a západoslovanských.

Je to jen zjednodušený pohled.

Hus zavedl tzv. diakritický pravopis, tečky a čárky . Z teček se vyvinul háček.
takže existovaly jen tvrdé samohlásky (k, g, ch) a souhlásky, které byly spjaté párovou měkkostí – změkčené – např.- tvrdé r x změkčené ŕ,; z, s atd.
ttato párová měkkost je dnes v ruštině a polštině.

Během 13. století vznikl z čárky háček, takže se objevily z původních změkčených hlásky měkké – i současné ř.

Z historie češtiny.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

UPhelp

annas, pochopitelně, že v tu dobu vznikly všecky jazyky, kterými se dneska mluvívá (ve zcela stejné formě jako dnes). Proto to taky bylo vymyšleno, Bible nepočítá s nějakým vývojem. Hledat vývoj, znamená zpochybňovat náboženství! 😂

led

Len tak mimochodom, ktorú verziu Biblie máte na mysli?
Texty Biblie sa nám nezachovali vo svojich pôvodných exemplároch, ale iba v odpisoch, časovo bližších alebo vzdialenejších dobe vzniku textu. Medzi odpismi sa vyskytujú rozdiely, vysvetľované väčšinou pisárskymi chybami pri odpisovaní. Rozdiely sú aj v samotnej zostave biblických textov, teda v otázke, ktoré biblické knihy patria do biblického kánonu. Biblia je napísaná v troch jazykoch: v hebrejčine, aramejčine a gréčtine. Knihy prvej časti Biblie (Starého zákona) boli zväčša ustálené už v 5. storočí pred Kr., ale definitívna podoba Biblie sa ustálila až v 9. stor. po Kr.

Názov „Biblia“ jej dal cirkevný otec svätý Ján Zlatoústy (zomrel roku 407). zdroj wikipédia

annas

Nezpochybňují náboženství, Ale je rozdíl mezi biblickou vírou a náboženstvím.

Myslíte, když Hebrejci psali Starý zákon , že věděli o nějaké češtině?

Text nejde okopírovat, takže si rozklikněte obrázky se staročeským textem. Jsou napsané opravdu stejné jako dnes?

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Staro%C4%8De%C5­%A1tina&clien­t=firefox-b-d&sa=X&biw=11­12&bih=843&tbm=is­ch&source=iu&ic­tx=1&fir=GoQI2cwv8Jkv6M­%252CAM