joe779

Co znamená literární mystifikace?

Nejlepší odpověď
annas

Když např. napsané dílo, není tím, čím se zdá být.

"mystifikace = (úmyslné) klamání něčím zdánlivě pravdivým, nepravdivá, vymyšlená zpráva: "
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=mystifikace

Záleží na záměru autora, zda jde o mystifikaci jako omyl, nebo jako záměrná lež – skutečný příběh byl zfalšovaný.

Něco jako hoaxy.

Vezměte si původ Rukopisů – určitě znáte? Co měly dokázat falzifikáty, které jsou také jistým způsobem mystifikací?

Takže mystifikace uvádí někoho v omyl tak, aby to dotyčný nepoznal. (Radko Pytlík)

Někdy slouží k oklamání cenzury, skrytý význam – doplňte si některé dílo, určitě znáte.

Co takové pseudonymy? Nebo za autora napíše práci třeba anonym. Nebo autor píše pod jiným jménem, pokud nemůže publikovat. I to je mystifikace – u nás pro r. 1970.

Nebo ve starověké literatuře podvrhy autorství u některých starořeckých myslitelů.

"Mukařovský rozlišuje, jaké jsou rozdíly mezi mystifikací, lží a fikcí.

  1. Lež – fiktivní projev doprovázený úmyslem „oklamat posluchače, svést z pravé cesty jeho jednání“;
  2. Mystifikaci– fiktivní projev s úmyslem „vydávat neskutečnou událost za pravdivou, ale bez úmyslu deformovat posluchačovo jednání“, aby tak byla „vyzkoušena posluchačova důvěřivost“;
  3. Čistou fikci – fiktivní projev bez úmyslu oklamat posluchače, jehož záměrem je předestřít posluchači „možnost skutečnosti jiné, nežli v jaké žije“

https://www.a­vu.cz/event/2012-11-19/felix-boreck%C3%BD-mystifikace-estetika-1832

Další odpovědi
Palpatine

Jedná se o literaturu, která je psaná tak, aby vypadala jako něco čím není. Například článek, který má vypadat seriozně a vědecky ale podstata článku je nesmyslná, nelogická a jedná se o žert. Taková Sokalova aféra je dobrý příkladem literární mystifikace. Literární mystifikace je vlastně většinou úmyslné klamání čtenářů autorem. Lépe to už nadefinovat nedokážu a odbornou definici jsem bohužel nenašel.