Frogman

Co znamená „cugrunt“?

Příklad: Přivedeš to tu cugrunt.

Nejlepší odpověď
annas

Cugrunt – z němčiny ve významu nazmar, k zániku, na dno. Něm. Zu Grunde nazmar, Grunde dno.

Předložka zu má různé významy, záleží na kontextu – např. k, do, na atd.

Podle Slovníku nespisovné češtiny

Ještě je v češtině synonymický výraz – přivést na buben = na mizinu.
-
Obecně grunt základ
nosné základy domu (z kamene, cihel, betonu, pilot)
dědičný rolnický ap. dům
usedlost

http://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=grunt

Když někdo špatně hosoidařil, nevydělal prodejem dobytka (onemocněl aj.), neurodilo se, musel si půjčit, měl dluhy, třeba statek, usedlost i propil, atd., takže přišel o všechno, co měl, třeba i o pole atd.

Dnes může přijít o dům i usedlost v rámci exekuce. Opakuje se, jen se pojmy mění.

Další odpovědi
Kepler

Ve slezském nářečí, které je germanismů plné, je to chápáno spíše ve spojení „provést něco cugrunt“ – to znamená důkladně, beze zbytku. Jiné spojení „přivedeš ho zofort (cofort)“ znamená zase ihned, bez odkladu.

arachis

ZUM GRUNT- zkráceně zugrunt, K ZÁKLADŮM. Takže to používá hodně lidí podle svého. Od základů např. uklidit (vánočně), zcela, úplně a je jedno, v jakém smyslu, někdo použije.

Dochy

Já to mám také spojené spíš s významem „zcela“. Ani nevím proč. Asi se ty německý slova v češtině v průběhu věků docela vrtěli 😉

RyuzakiKate

To je zajímavé, a moje mamka často používá, že musíme udělat cugrunt ve smyslu „musíme to tady pořádně uklidit“ :)

annas

Ad RyuzakiKate,

Vaše mamka má samozřejmě pravda, ale vy ji snad nepřivedete cugrunt = na mizinu, ale uděláte cugrunt, tedy pořádek od základu.

Kepler

Přesně tak!

annas

Ad Keplere

jak zněla tazatelova podotázka?

Je rozdíl přivést někoho cugrunt – na mizinu, nebo provést něco cogrunt = od základů, do základu…

Že spojení neznáte, neznamená to, že neexistuje.

Cenobita

germanismus

Souhlasím s annas, jen bych dodal, že český ekvivalent k „cugrunt“ je i „na mizinu“.

Přivést někoho cugrunt. = Přivést někoho na mizinu.

talka

Vždyť to Annas správně uvedla!

annas

Ad Cenobita,

máte pravdu, mám to uvedené u spojení „na buben“, jde jde o synonyma. Přenesené významy.

Přesně přivést k základu, třeba tam, když jsem začínal a nic neměl.

Možností vysvětlení je víc, záleží na konkrétní situaci.