zjentek

Co symbolizují tři opice, každá jedna zakrývající jeden ze svých smyslových orgánů, přičemž každá jiný?

Jedna si zakrývá oči, druhá uši a třetí nos. Takové vyobrazení opic ze dřeva máme u nás v zoo. Děkuju.

Nejlepší odpověď
Savier

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/T%C5%99i_mou­dr%C3%A9_opice

Další odpovědi
annas

zjentku, vaše otázka j, dotaz na oopice, je vložená již potřetí, tudíž stačilo použít našeptávač a měl jste odpověď hned.. Navíc je uvedený stejný zdroj.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-vyznam-ma-spojeni-tri-opice

Tři moudré opice, z nichž jedna si zakrývá uši, druhá ústa a třetí oči, svými gesty říkají „neslyším zlo, nevidím zlo, nemluvím zlo“. Občas bývá znázorňována i čtvrtá opice která značí „nedělám zlo“.
Existují různé interpretace připisované opicím. Opice mohou symbolizovat, že nemáme nikoho pomlouvat, nestrkat nos do cizích věcí a nečinit jiným příkoří.
V západní civilizaci je ovšem spíše častější interpretací symbolika opic, jakožto symbolu klamu, neupřímnosti a ignorance.
Legenda přišla do Japonska pravděpodobně z Číny.

První opice, která si zakrývá oči a nevidí zlo, se jmenuje Mizaru. Druhá opice, která si zakrývá uši a neslyší zlo, se jmenuje Kikazaru. Třetí opice, která si zakrývá ústa a nemluví zlo, se jmenuje Iwazaru. Občas bývá znázorňována i čtvrtá opice Shizaru, která značí „nedělám zlo“, je zobrazována, jak si zakrývá břicho nebo oblast genitálií, nebo se zkříženýma rukama.
V západní civilizaci je ovšem spíše častější interpretací symbolika opic, jakožto symbolu klamu, neupřímnosti a ignorance.

Dokonce jssem sama stejnou otázku vložila, samozřejmě jinak formulovanou.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-tri-moudre-opice-ktere-nic-nevidi-nic-neslysi-a-nic-nerikaji

paul1

Opice jsou symbolem toho, čeho by se měl člověk vyvarovat. Symbolika pochází z Japonska, z cca 16. století a má nabádat lidi, aby žili spořádaně, aby ochránil svoji duši před zlem. To se může stát, pokud někdo zlé věci pozoruje, říká anebo jim naslouchá.
Pro dnešní dobu moc nepoužitelné.

iceT

Nevidím zlo, neslyším zlo, nemluvím zlo

KriKriKri

Jedna vidi hovno, druha citi hovno, treti slysi padat hovno.